Rzeszowska policja ostrzega przed oszustami, którzy próbują wyłudzić dane osobowe wykorzystując strach przed legionellą. Dzwonią głównie do osób starszych i podając się za pracowników sanepidu proponują badania w kierunku ewentualnego zakażenia bakterią.

Jak poinformowała w środę asp. sztab. Magdalena Żuk, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie, dyżurny odebrał już kilka sygnałów o przestępcach podających się za pracowników stacji sanitarno-epidemiologicznej.

"Pod pretekstem przeprowadzenia badań w kierunku ewentualnego zakażenia legionellą, usiłują wyłudzić dane osobowe, czyli imię, nazwisko, numer pesel, adres zameldowania oraz numer telefonu" – tłumaczy Magdalena Żuk.

Policja przypomina, że to są dane szczególnie wrażliwe i należy je chronić. "Gdy dzwoni nieznajoma osoba, pod żadnym pozorem nie należy podawać swoich danych, nie dokonujmy żadnych transakcji finansowych, nie otwierajmy żadnych linków ani załączników" – mówią funkcjonariusze.

Naszą czujność powinny wzbudzić także propozycje dezynfekcji wody. Przed wpuszczeniem do domu obcych osób, należy zawsze sprawdzić kim są, po co przyszli i jaką instytucje reprezentują. "Otwierając drzwi rzekomemu pracownikowi spółdzielni mieszkaniowej lub wodociągów, możemy zaprosić do siebie złodzieja" – przestrzega Magdalena Żuk.(PAP)

autorka: Agnieszka Lipska

al/ maak/