W okresie przedwyborczym może dochodzić do różnego rodzaju incydentów, których celem jest destabilizacja; to, czy tak jest w przypadku sytuacji na kolei, badają służby - podkreślił w poniedziałek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

Szefernaker powiedział w RMF FM, że służby, w tym policja i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, badają incydenty na kolei. Doszło do pierwszych zatrzymań - w niedzielę podlascy policjanci ujęli dwóch mężczyzn w związku z nadawaniem sygnałów radio-stop, które doprowadziły miejscami do wstrzymania ruchu kolejowego.

Wiceminister zapytany, czy poszczególne incydenty mogą mieć ze sobą związek odparł, że zbliżają się wybory parlamentarne, a za granicą, na Ukrainie, toczy się wojna.

Dopytywany, jaki jest związek między wyborami a incydentami, wiceszef MSWiA wyjaśnił, że chodzi mu o pewnego rodzaju destabilizację. "W czasie przedwyborczym na całym świecie pojawiają się różnego rodzaju incydenty, które mają wpływać na różnego rodzaju sytuację rozchwiania przedwyborczego" - powiedział.

"Na całym świecie, w takiej sytuacji w XXI wieku, zdarzają się różnego rodzaju incydenty mające charakter cyberataków - to akurat nie są cyberataki, bo to jest ingerencja w system kolejowy - i myślę, że musimy się przyzwyczaić, że tego typu incydenty będą się zdarzały" - dodał Szefernaker.

Od kilku dni w PKP PLK działa specjalny zespół składający się z zarządcy infrastruktury i przewoźników, który nadzoruje sprawne i bezpieczne kursowanie pociągów po sieci kolejowej.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

agzi/ apiech/