4 czerwca odbędzie się w Warszawie marsz organizowany przez lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska. Mieszkańcy stolicy muszą się liczyć tego dnia z utrudnieniami. Co wiemy o zbliżającym się wydarzeniu?

Kampania wyborcza jeszcze się nie rozpoczęła, a już w najbliższą niedzielę odbędzie się ważne wydarzenie w politycznym kalendarzu. O marszu mówiło się już od jakiegoś czasu. Inicjatywę tę zapowiedział Donald Tusk już w połowie kwietnia.

Początkowo motywem przewodnim marszu miał być protest przeciwko "drożyźnie, złodziejstwu i kłamstwu".

- Masz już dość ich kłamstw, złodziejstwa i korupcji, chcesz lepszej, bezpiecznej przyszłości dla siebie, dla swoich bliskich, dla Polski? Szukasz nadziei i pragniesz zwycięstwa? Bądź w Warszawie, 4 czerwca, w samo południe na wielkim marszu. Pokażemy im naszą siłę – mówił Donald Tusk w nagraniach opublikowanych w mediach społecznościowych.

Wiele wskazuje jednak, że na sztandary zostanie wzięty również temat podpisanej w tym tygodniu przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy powołującej komisję ds. badania wpływów rosyjskich, czyli tzw. lex Tusk.

Marsz 4 czerwca. Liderzy innych partii wezmą udział

Po decyzji prezydenta o podpisaniu kontrowersyjnej ustawy lex Tusk (zastrzeżenia do niej ma wielu konstytucjonalistów) swój udział w marszu zapowiedzieli szef Polski 2050 Szymon Hołownia oraz lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

W marszu wezmą też udział liderzy Lewicy. Informację tę w rozmowie z PAP potwierdził współprzewodniczący Nowej Lewicy, wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty. Zapowiedział, że wszystkie formacje tworzące klub Lewicy będą reprezentowane na poziomie liderskim podczas marszu 4 czerwca.

Uczestnictwo w marszu zapowiada jednak także wiele osób za świata kultury, mediów i opozycji, m.in. Janusz Gajos, Daniel Olbrychski, Krystyna Janda, Wojciech Mann, Kuba Wojewódzki, pierwszy prezes Sądu Najwyższego w II RP prof. Adam Strzembosz, były prezydent Lech Wałęsa i jeden z byłych liderów ,,Solidarności'' Władysław Frasyniuk.

Marsz 4 czerwca. Trasa

Pochód ma wyruszyć w niedzielę 4 czerwca o godzinie 12 z Alei Ujazdowskich.

Następnie trasa ma prowadzić przez Plac na Rozdrożu, Plac Trzech Krzyży, Krakowskie Przedmieście i zakończy się na Placu Zamkowym.

Marsz 4 czerwca. Mapka / Materiały prasowe

Uczestnicy marszu będą mieli do pokonania ok. 3,5 kilometra.

Na tym ostatnim przystanku przemówi lider PO Donald Tusk oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Warszawiacy muszą się liczyć tego dnia z utrudnieniami w ruchu.

Marsz 4 czerwca. Utrudnienia w ruchu

Jak poinformował Zakład Transportu Miejskiego w Warszawie: podczas zgromadzenia i przemarszu policja może zdecydować o zamknięciu dla ruchu ulic, którymi poruszać się będą uczestnicy, jak również ulic poprzecznych. ZTM poinformował, że w takim przypadku, na trasy objazdowe, przebiegające najbliższymi przejezdnymi ulicami, mogą być kierowane tramwaje i autobusy linii: D, 4, 7, 9, 13, 20, 22, 23, 24, 26, 100, 106, 107, 108, 109 (możliwe zawieszenie kursowania linii), 111, 116, 117, 118, 127, 131, 158, 159, 162, 166, 167, 168, 180, 190, 222, 503, 507, 519, 521, 522.