Chcemy, aby w Polsce powstała Himars Academy, w której będą odbywać się szkolenia z użycia tego systemu artylerii - napisał we wtorek na Twitterze wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Dodał, że we wtorek w Toruniu odbywa się konferencja European Rocket Artillery Summit, gdzie omówione zostaną szczegóły tego projektu. "Pierwsze Himarsy trafią do nas jeszcze w tym roku" - zaznaczył Błaszczak.

W 2019 r. Polska za 414 mln dolarów kupiła 20 zestawów artylerii rakietowej wysokiej mobilności HIMARS (z 18 wyrzutniami bojowymi i dwiema ćwiczebnymi). Strona polska wyraziła zainteresowanie zakupem blisko 500 kolejnych wyrzutni i w lutym br. rząd Stanów Zjednoczonych pozytywnie odpowiedział na polskie zapytanie ofertowe, zgodził się na potencjalną sprzedaż 484 wyrzutni, w tym 18 na amerykańskich pojazdach i pozostałych do zamontowania na polskich ciężarówkach. W lutym informowano także, że Kongres USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce prawie 500 wyrzutni HIMARS. Maksymalna wartość zakupu to 10 mld dolarów.

W połowie marca Błaszczak mówił, że w Orzyszu w 15. Brygadzie Zmechanizowanej jeszcze w tym roku będziemy mieć HIMARS-y, czyli artylerię rakietową o zasięgu do 300 km. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

mja/ mok/