Ruszyła 3. edycja Programu Grantowego ING, skierowanego do start-upów i młodych naukowców, na najlepsze rozwiązania wspierające ochronę zasobów wodnych, efektywne wykorzystywanie wody oraz poprawę jej jakości, podał bank.

Zgłoszenia można wysyłać do 10 maja 2023 r. Pula nagród to 1 mln zł. Agencja ISBnews jest patronem medialnym programu.

"Trzecia edycja naszego Programu Grantowego wystartowała w Światowy Dzień Wody, który od 1993 r. corocznie obchodzony jest pod innym hasłem. W tym roku ma zachęcić do przyspieszenia zmian mających na celu rozwiązanie kryzysu wodnego. W Polsce ostatnie 50 lat przyniosło spadek odnawialnych zasobów wody na mieszkańca z 18 tys. m3 do 16 tys. m3 rocznie, a Polska stała się jednym z krajów UE o najmniejszych zasobach wody pitnej. Aby przeciwdziałać temu problemowi, konieczne są zmiany. Dlatego tym razem poszukujemy rozwiązań, które pozwolą skutecznie chronić te zasoby, efektywnie wykorzystywać wodę czy poprawić jej jakość" - powiedziała wiceprezes ING Banku Śląskiego Joanna Erdman, cytowana w komunikacie.

Najlepsze rozwiązania zgłoszone do konkursu otrzymają granty na dalszy rozwój projektów. Za pierwsze miejsce jest to 400 tys. zł, za drugie miejsce 300 tys. zł, a za trzecie miejsce 150 tys. zł. Przewidziana jest też możliwość przyznania nagród dodatkowych o łącznej wartości 150 tys. zł, w tym nagrody publiczności wielkiego finału.

"Wyboru najlepszych rozwiązań dokona kapituła złożona z przedstawicieli ING Banku Śląskiego, świata biznesu, nauki oraz organizacji pozarządowych. Ogłoszenie finalistów nastąpi 25 maja. Zwycięzcy wyłonieni zostaną 29 czerwca podczas gali finałowej" - czytamy w komunikacie.

Poza nagrodami finansowymi dodatkową wartością udziału w programie jest wsparcie merytoryczne, promocja oraz budowanie partnerskich relacji. Finaliści zostaną zaproszeni do udziału w warsztatach tematycznych, np. "Poznaj swojego klienta", "Modele biznesowe w praktyce", "Eksperymenty, czyli skąd wiem, że moje rozwiązanie ma sens", "Pitching, czyli jak się dobrze zaprezentować". Zwycięzcy będą mieli możliwość nawiązania kontaktu z firmami z portfolio ING Banku Śląskiego. Dla najlepszych zespołów przewidziany jest także indywidualny mentoring, wymieniono również w materiale.

"Dwie poprzednie edycje spotkały się z ogromnym zainteresowaniem. W pierwszej, która wystartowała wiosną 2022 roku, zgłosiło się aż 197 start-upów i młodych naukowców. Prezentowali oni rozwiązania z obszaru czystej i dostępnej energii (SDG 7), które wpływały na poprawę efektywności energetycznej, zwiększały wykorzystanie odnawialnych źródeł energii czy pomagały w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Druga edycja programu, która miała miejsce jesienią 2022 roku, poświęcona była zrównoważonej produkcji i konsumpcji (SDG 12). Bank poszukiwał rozwiązań, które zapewnią zrównoważone łańcuchy dostaw, obniżą poziom generowania odpadów czy pomogą zmniejszyć ilość marnowanej żywności. Nadesłano aż 155 zgłoszeń" - napisano dalej w informacji.

ING Bank Śląski jest notowany na GPW od 1994 r. Jego głównym akcjonariuszem jest holenderska grupa ING. Aktywa razem banku wyniosły 217,27 mld zł na koniec 2022 r.

(ISBnews)