Prezydent Andrzej Duda odwołał Jakuba Kumocha z funkcji sekretarza stanu - szefa Biura Polityki Międzynarodowej w KPRP. Jednocześnie - z dniem 13 stycznia - prezydent powołał na to stanowisko dotychczasowego wiceszefa MSZ Marcina Przydacza - poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta.

KPRP przekazała ponadto w komunikacie opublikowanym na swej stronie internetowej, że prezydent podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim odznaczył również Jakuba Kumocha - za wybitne zasługi w służbie dyplomatycznej i za reprezentowanie Polski za granicą - Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jak poinformowano, prezydent odwołał - z dniem 12 stycznia - Jakuba Kumocha ze stanowiska sekretarza stanu – szefa Biura Polityki Międzynarodowej w KPRP i powołał na to stanowisko - z dniem 13 stycznia - dotychczasowego wiceministra spraw zagranicznych Marcina Przydacza.

Wcześniej w czwartek Kumoch poinformował, że - na własną prośbę i za zgodą prezydenta Andrzeja Dudy - kończy sprawowanie funkcji sekretarza stanu i szefa Biura Polityki Międzynarodowej. Dodał, że już wcześniej zwrócił się do prezydenta o pozwolenie na powrót do służby zagranicznej.

Marcin Przydacz pracował już w Kancelarii Prezydenta RP; w latach 2015-2019 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Biura Spraw Zagranicznych w KPRP. Od 2019 roku pełnił funkcję wiceministra spraw zagranicznych.

Przydacz urodził się 26 czerwca 1985 roku w Wieluniu; jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji UJ; był również studentem stosunków międzynarodowych i filozofii na UJ, a - w ramach stypendiów - studiował w Rzymie, Mesynie i Kijowie. Jest również absolwentem Szkoły Prawa Włoskiego i Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak wynika z informacji na stronach rządowych, Przydacz ukończył aplikację adwokacką w Okręgowej Izbie Adwokackiej w Krakowie i w 2015 roku zdał egzamin adwokacki. Współpracował z Klubem Jagiellońskim i działał w Centrum Analiz Fundacji Republikańskiej, był również wykładowcą na Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie i prezesem think-tanku Fundacja Dyplomacja i Polityka.

MSZ informując, że Przydacz zakończył w czwartek pracę w resorcie, podziękowało mu we wpisie na Twitterze "za lata wytężonej pracy na rzecz polskiej polityki zagranicznej w wielu wymagających obszarach" i życzyło "powodzenia w nowych wyzwaniach". (PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka