Ministerstwo Finansów w piątek wyemitowało i przekazało kilku instytucjom obligacje o łącznej wartości nominalnej ponad 5,6 mld zł. Największą kwotę w obligacjach – ponad 3,98 mld zł – otrzymała spółka PEJ – wynika z komunikatów MF.

W piątek Ministerstwo Finansów poinformowało o emisji i przekazaniu obligacji skarbowych kilku instytucjom. Największa kwotę w obligacjach – o łącznej wartości nominalnej ponad 3,98 mld zł – została przeznaczona na podwyższenie kapitału zakładowego spółki Polskie Elektrownie Jądrowe Sp. z o.o.

Polskie Elektrownie Jądrowe to spółka, która odpowiada m.in. za przygotowanie procesu inwestycyjnego i pełnienie roli inwestora w projekcie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Będzie także odpowiadać za budowę kolejnych reaktorów o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 GWe do ok. 9 GWe w oparciu o sprawdzone, wielkoskalowe, wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe generacji III(+) oraz ich ewentualną eksploatację. Jej właścicielem jest Skarb Państwa.

MF podało także, że wyemitowało obligacje o łącznej wartości nominalnej 900 mln zł i przekazało je Rządowemu Funduszowi Rozwoju Mieszkalnictwa. Obligacje o wartości 375 mln zł zostały wyemitowane i przekazane Narodowemu Funduszowi Zdrowia, z kolei Agencja Badań Medycznych otrzymała w obligacjach 200 mln zł. Środki w nowo wyemitowanych obligacjach o wartości 180 mln zł otrzymał również Fundusz Rozwoju Spółek. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ mmu/