Jestem dobrej myśli, jednak należy chwilę poczekać z wyciąganiem wniosków - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki pytany o odblokowanie polskiego KPO. Zapewnił, że będzie za odrzuceniem wniosku o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro.

Premier był pytany podczas konferencji prasowej, czy istnieje jakiś plan zmian w prawie, które zrealizowałyby wszystkie kamienie milowe w celu odblokowania pieniędzy na KPO.

Morawiecki poinformował, że minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk wrócił we wtorek z Brukseli i "w ciągu najbliższych paru godzin będzie przedstawiał ostateczne rezultaty tamtych rozmów". "Mamy taką debatę zaplanowaną dosłownie w najbliższym czasie" - zapowiedział. Jak dodał, jest dobrej myśli, jednak należy chwilę poczekać z wyciąganiem wniosków.

Pytany o wniosek wobec ministra sprawiedliwości i szefa Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobro, premier odparł: "Oczywiście będę głosował za odrzuceniem wniosku opozycji związanym z wotum nieufności wobec pana ministra Ziobro".

"Stanowimy jedną ekipę, Zjednoczoną Prawicę. Nawet jeśli mamy trochę różną ocenę zdarzeń, pewnych zjawisk, osiągnieć, to nie zmienia to postaci rzeczy, że ZP jest ogromną wartością" - oświadczył Premier.

KE na początku czerwca zaakceptowała polski KPO, co było krokiem w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy, jednak pieniądze nie zostały wypłacone. Komisja zaznaczyła, że polski KPO "zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji" i że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy".

Autor: Adrian Kowarzyk

amk/ ann/