Bariera na granicy polsko-białoruskiej to skuteczne wsparcie funkcjonariuszy w ochronie granicy Polski - ocenia Straż Graniczna. Według europosłanki Janiny Ochojskiej, skuteczność muru na granicy jest zerowa, zaś rozwiązaniem problemu jest legalna migracja.

Straż Graniczna opublikowała w niedzielę na Twitterze krótkie wideo, na którym widać grupę migrantów w pobliżu bariery granicznej po białoruskiej stronie granicy. Cudzoziemcy idący wzdłuż bariery, mają ze sobą plecaki i torby.

"Grupy cudzoziemców codziennie podchodzą pod barierę, aby spróbować ją sforsować. Kierowani przez służby białoruskie szukają miejsc, aby przekroczyć granicę. Gdy widzą nadchodzące patrole polskie, wycofują się na Białoruś. Bariera to skuteczne wsparcie funkcjonariuszy SG w ochronie granicy Polski" - napisała na Twitterze Straż Graniczna.

Na wpis odpowiedziała europosłanka i fundatorka Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska. "Czy Straż Graniczna policzyła ilu cudzoziemców przedostało się przez tę +barierę+ bez wiedzy SG i dotarło do Niemiec? Skuteczność muru na granicy jest 0. Powoduje rany i złamania podczas przejścia. Rozwiązaniem jest legalna migracja i wiedza kto tę granicę przekracza. SG nie wie" - napisała europosłanka na Twitterze.

Budowa bariery fizycznej, która ma zapobiec przedostawaniu się nielegalnych migrantów z terenu Białorusi zakończyła się latem. Pięciometrowy płot ze stalowych przęseł zwieńczony drutem żyletkowym powstał na 186-kilometrowym odcinku granicy z Białorusią.

Od czerwca na granicy polsko-białoruskiej, na ponad dwustu kilometrach trwa budowa bariery elektronicznej. W czwartek z udziałem szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, wiceministra Macieja Wąsika, komendanta głównego Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasza Pragi otwarto pierwszy gotowy 21-kilometrowy odcinek tej zapory.

MSWiA podało, że cała zapora elektroniczna powstaje na długości 206 km kosztem 343 mln zł. Zapora elektroniczna to 2,1 tys. słupów kamerowych, ok. 3 tys. kamer (dzienno-nocnych i termowizyjnych), około 400 km kabli detekcyjnych (na ogrodzeniu zapory fizycznej i pod powierzchnią gruntu), 200 km kabli zasilających, 200 km kabli transmisyjnych oraz 11 kontenerów kabli teletechnicznych. Centrum nadzoru znajduje się w Podlaskim Oddziale SG w Białymstoku.(PAP)

autor: Marcin Chomiuk