Reklama

Centrum Informacyjne Sejmu poinformowało w piątek, że XXIV sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu RP oraz Seimasu Republiki Litewskiej odbędzie się w dniach 19-21 października w Wilnie.

Polskiej delegacji przewodniczyć będzie wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska oraz posłowie – wiceprzewodniczący delegacji: Tadeusz Aziewicz i Przemysław Koperski. Polski parlament reprezentować będą również posłowie: Lidia Burzyńska, Zofia Czernow, Stefan Krajewski, Tomasz Latos, Robert Telus i Marcin Porzucek.

"Wspólna pamięć historyczna w kontekście 230. rocznicy Konstytucji 3 Maja, obecne relacje międzypaństwowe i współpraca - to niektóre z tematów nadchodzącej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego. W trakcie wydarzenia, które odbędzie się w Wilnie, parlamentarzyści obu krajów poruszą także kwestię nielegalnej migracji z Białorusi" - zapowiada CIS.

Spotkanie będzie również okazją do upamiętnienia i złożenia hołdu ofiarom masakry w Miednikach. W tym roku przypada 30. rocznica zbrodni dokonanej na funkcjonariuszach litewskiej Straży Granicznej. Ponadto zaplanowano złożenie kwiatów na grobie nieznanego żołnierza AK w Miednikach oraz na Cmentarzu na Rossie.

W ramach wydarzeń towarzyszących program wizyty obejmuje okolicznościowy koncert w Litewskiej Filharmonii Narodowej oraz otwarcie wystawy pt. "Konstytucja 3 Maja" w gmachu Seimasu. Ekspozycja, przygotowana przez Instytut Historii Litwy i Muzeum Historii Polski, objęta jest patronatem polskiego i litewskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.