Siedmiu obywateli Afganistanu na Lotnisku Chopina wyraziło wolę ubiegania się o ochronę międzynarodową w Polsce – poinformował Nadwiślański Oddział Straży Granicznej.

Na warszawskim Lotnisku Chopina w środę bezpośrednio po przylocie z Doha (Katar) siedmiu obywateli Afganistanu wyraziło wolę ubiegania się o ochronę międzynarodową w Polsce – przekazała SG na swojej stronie internetowej.

Afgańczycy, którzy przylecieli z Doha mieli polskie wizy wydane w celu humanitarnym. Podczas kontroli granicznej wyrazili wolę ubiegania się o ochronę międzynarodową na terytorium Polski. Funkcjonariusze Straży Granicznej przyjęli od nich stosowne wnioski i przewieźli ich do miejsca odbywania kwarantanny.

Taki sam wniosek został przyjęty od podróżnej przylatującej z Frankfurtu. Kobieta, nie posiadająca obywatelstwa żadnego kraju objęła wnioskiem trójkę swoich dzieci, które posiadały białoruskie obywatelstwo. Po zakończonych czynnościach rodzina została przewieziona przez funkcjonariuszy Straży Granicznej do otwartego ośrodka dla cudzoziemców.

W tym roku funkcjonariusze z Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej przyjęli 1488 wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej, którymi objęto 2328 osób. W tej liczbie zawierają się wnioski 385 obywateli Afganistanu dotyczące 711 osób.