Straż Graniczna poinformowała w poniedziałek o 509 próbach nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej w weekend. SG zatrzymała siedmiu nielegalnych imigrantów - pięciu obywateli Syrii i dwóch obywateli Somalii. Pozostałe próby zostały udaremnione.

W sobotę, 11 września pogranicznicy udaremnili 244 próby nielegalnego przekroczenia granicy. Zatrzymano 2 obywateli Syrii. "Dodatkowo za pomocnictwo zatrzymano 4 cudzoziemców: obywateli Iranu, Kamerunu, Gruzji i Tadżykistanu" - przekazała ppor. Anna Michalska.

Funkcjonariusze pełne ręce roboty mieli też w niedzielę, 12 września. Odnotowali 265 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią, zatrzymali pięć osób. Funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali też 8 cudzoziemców, którzy pomagali w nielegalnym przekroczeniu granicy. Jak wskazała rzeczniczka, "to 5 obywateli Syrii z niemieckimi oraz belgijskim tytułami pobytowymi, 2 obywateli Egiptu z polskim kartami pobytu i obywatel Holandii". "Obywatele Egiptu to osoby studiujące w Polsce" - dodała rzeczniczka.

Reklama

Od 2 września w przygranicznym pasie granicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

Przedstawiciele rządu uzasadniają konieczność wprowadzania stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Łukaszenki prowadzi "wojnę hybrydową" oraz rosyjskimi ćwiczeniami wojskowymi Zapad, które rozpoczęły się 10 września.