Izraelska ofensywa lądowa w Strefie Gazy jest "na stole" po atakach rakietowych ze Strefy Gazy przeprowadzanych od poniedziałku przez islamistów z Hamasu - informuje w czwartek na swej stronie internetowej izraelski anglojęzyczny dziennik "Jerusalem Post".

Podczas gdy izraelskie wojsko intensyfikuje ataki na cele Hamasu w Strefie Gazy, plany ewentualnej inwazji lądowej w tej enklawie zostaną przedstawione szefowi sztabu Sił Obronnych Izraela (IDF) generałowi Awiwowi Kohawiemu do zatwierdzenia w ciągu dnia w czwartek – podaje gazeta.

W rozmowie z dziennikarzami rzecznik prasowy IDF generał Hidaj Zilberman powiedział, że plany są przygotowywane przez Dywizję Strefy Gazy i Dowództwo Południowe, a następnie zostaną przekazane do zatwierdzenia izraelskim władzom politycznym.

Izraelskie siły uderzyły w cele rządowe, banki, a także w wysokich rangą przywódców Hamasu, radykalnej palestyńskiej organizacji rządzącej Strefą Gazy. "Organizacja traci wszystko" - zakomunikował w czwartek rano dziennikarzom Zilberman.

"Dziś w nocy (ze środy na czwartek) zaczęliśmy niszczyć cele rządowe w Strefie Gazy, takie jak banki i budynki bezpieczeństwa wewnętrznego. Hamas zaczyna dostrzegać pęknięcia i jest presja w organizacji, a nawet wśród ludności Gazy, która traci cierpliwość i widzi tę ruinę w przeddzień Id al-Fitr" – wskazał rzecznik, nawiązując do muzułmańskiego święta wyznaczającego koniec miesiąca postu, ramadanu.

Od początku operacji "Strażnik Murów" uderzono w ponad 650 celów należących do Hamasu, m.in. należących do jego policji, ministerstwa spraw wewnętrznych i banków, a także w domy dowódców, w tym dowódcy batalionu w Chan Junis na południu Strefy Gazy, jak również w jednostkę komandosów marynarki wojennej i tunel obronny wewnątrz szkoły – podaje "JP".

Izraelskie lotnictwo zniszczyło również trzy wieżowce, a około 60 bojowników Hamasu zostało zabitych, w tym 10 wysokich rangą dowódców.

Według Zilbermana wszystkie opcje pozostają na stole, a dodatkowe wojska lądowe zostały przesunięte na granicę przed ewentualną operacją lądową, w tym z Brygady Spadochroniarzy, Brygady Golani, elitarnego związku taktycznego piechoty zmechanizowanej IDF i 7. Brygady Pancernej.

W środę wieczorem premier Benjamin Netanjahu poinformował gabinet bezpieczeństwa, że Izrael oficjalnie odrzucił propozycję Hamasu dotyczącą zawieszenia broni, a szef sztabu IDF gen. Awiw Kohawi rozmawiał przez telefon z przewodniczącym Kolegium Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generałem Markiem Milleyem, aby poinformować go o przebiegu operacji.

Przez całą noc w całym Izraelu, w centrum i na południu, a także na północy, aż po region Galilei, rozbrzmiewały syreny rakietowe, co jest rzadkim zjawiskiem. Według Zilbermana syreny te były fałszywymi alarmami.