Środki dla 16 nowych branż objętych wparciem w ramach kolejnej odsłony tarczy pomocowej trafią na początku maja, uważa wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Chodzi m.in. o postojowe, dopłaty do wynagrodzeń oraz mikropożyczki.

Jak informował w ub. tygodniu, w kwietniu wsparcie trafi do ok. 60 branż, w tym 16 nowych. Tą tarczą branżową objęci będą m.in. fryzjerzy i kosmetyczki, detaliczny handel meblami, handel sprzętem RTV/AGD grami i zabawkami, czy zegarkami i biżuterią, ale także np. sprzedaż komputerów w sklepach wyspecjalizowanych.

"Składki [ubezpieczniowe] dla branż, objętych tarczą pomocową są zawieszone, natomiast jeżeli chodzi o gotówkę, która trafi do 16 nowych branż, bo wszystkie pozostałe otrzymują te środki na bieżąco, tutaj te środki trafią, jak sądzę - jeżeli będzie akceptacja Komisji Europejskiej - na początku maja" - powiedział Gowin podczas konferencji prasowej.

Przypomniał, że każda z tych form pomocy wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej.

"W związku z tym nie jest w gestii polskiego rządu podjęcie decyzji o tym, że środki są przelewane z dnia na dzień" - dodał.

Łączna wartość wsparcia dla przedsiębiorców w kwietniu szacowana jest na 7 mld zł. W II kw. na pomoc dla przedsiębiorców, dotkniętych obostrzeniami ze względu na pandemię zarezerwowano ok. 30 mld zł.