Posłowie Lewicy zapowiedzieli w środę złożenie wniosku do NIK o przeprowadzenie kontroli wszystkich działań związanych z wykonywaniem przepisów pandemicznych. Szczególnie ważnym obszarem, o którego kontrolę wnosimy, jest realizacja Narodowego Programu Szczepień - podkreślili.

Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski powiedział na konferencji w Sejmie, że pandemia trwa już ponad rok, a rząd nie przedstawił do tej pory żadnej spójnej strategii walki z koronawirusem.

"Wszystkie zarzuty, które stawiamy rządowi, da się zmieścić w jednym słowie - chaos. Ten chaos jest i w KPRM, i w Ministerstwie Zdrowia, i u pełnomocnika rządu ds. szczepień oraz w wielu innych obszarach" - ocenił Gawkowski.

"Zdecydowaliśmy się złożyć wniosek do NIK, do prezesa Mariana Banasia, ws. przeprowadzenia kontroli wszystkich działań związanych z wykonywaniem przepisów pandemicznych" - poinformował Gawkowski.

Posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że jedną z najważniejszych broni w walce z epidemią są szczepienia.

Tymczasem - jak mówiła - ostatnie tygodnie ujawniły "szereg błędów, niedociągnięć i potknięć w realizacji strategicznego programu szczepień, który ma na celu uratowanie zdrowia i życia setek tysięcy Polaków".

"Szczególnie ważnym obszarem, o którego kontrolę wnosimy do NIK, jest właśnie Narodowy Program Szczepień, jego realizacja, dokumentacja, strategia jego wdrażania, jego realizacja do tej pory i plany realizacji na kolejne miesiące" - powiedziała Dziemianowicz-Bąk.

Gawkowski dodał, że Lewica chce, aby NIK odpowiedziała na pytania, co od początku pandemii zostało zrealizowane, a co rzeczywiście było planowane przez rząd w walce z koronawirusem. Szef klubu Lewicy stawiał pytania m.in. o sprawę zamawiania maseczek i respiratorów, organizacje sieci szpitali covidowych, a także przekierowania dodatkowych środków na walkę z epidemią.

Lewica chce także wiedzieć jak wyglądała sprawa obsługi kolejnych tarcz antykryzysowych, kto podejmował decyzje o wprowadzeniu kolejnych lockdown-ów oraz jaki jest plan wsparcia gospodarki po pandemii.