Czwartek przyniesie nam nowy koronawirusowy rekord: z nieoficjalnych ustaleń dziennikarzy RMF FM wynika, że resort zdrowia poinformuje dzisiaj o mniej więcej 34 tysiącach nowych zakażeń i – ponownie – o śmierci ponad pół tysiąca ludzi.

Dziś o 11:00 premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski wystąpią na konferencji prasowej i poinformują o nowych obostrzeniach. Wczoraj prof. Magdalena Marczyńska poinformowała, jakie rekomendacje ws. lockdownu przedstawiła premierowi Rada Medyczna. Zdaniem ekspertki, zamknięte powinny zostać:

Reklama
  •  duże sklepy
  •  salony usługowe
  •  rozważana jest kwestia żłobków i przedszkoli
  •  nie rozważany jest zakaz przemieszczania się

"Pozostaje kwestia kościołów. Rada wyraźnie wskazywała, że muszą być wprowadzone znaczne ograniczenia w liczbie wiernych w kościołach, a może nawet zamknięcie. Rząd chyba jednak w związku ze świętami nie podejmie takich decyzji" - dodała.

Ministerstwo Zdrowia podało w środę, że wykryto 29 978 nowych przypadków koronawirusa - to najwięcej od początku epidemii. Zmarło też 575 chorych pacjentów. Od marca ubiegłego roku zdiagnozowano ponad 2,1 mln zakażonych COVID-19. Dla ponad 50,3 tys. choroba ta zakończyła się śmiercią.

W ostatnich dniach Mateusz Morawiecki podkreslał, że aby zdusić trzecią falę pandemii w najbliższym czasie będą "wdrażane kolejne obostrzenia, kolejne rygory, które będą obowiązywały przez dwa tygodnie - tydzień przed świętami i tydzień po świętach".

Premier zwracał uwagę m.in. na sytuację w Niemczech, gdzie również w samochodach prywatnych konieczne jest zakładanie maseczek oraz na obowiązującą w wielu krajach UE godzinę policyjną.

Z taką trzecią falą właśnie się dzisiaj mierzymy i właśnie dlatego my także w czwartek rano zaprezentujemy dodatkowe obostrzenia, które są konieczne, żeby z jednej strony wypłaszczyć, a z drugiej strony przydusić tę trzecią falę

- mówił premier w środę podczas wizyty w szpitalu tymczasowym w Pyrzowicach (Śląskie).