"W zeszłym roku na skutek zaniedbań w sferze ochrony zdrowia zmarło w Polsce o blisko 80 tys. więcej osób aniżeli w analogicznym okresie roku poprzedniego, co więcej - liczba zgonów była największa od zakończenia II wojny światowej. To pokazuje, że system ochrony zdrowia został absolutnie zdewastowany i nie sprostał wyzwaniom, jakie stoją przed rządzącymi" – oświadczył Borys Budka podczas konferencji prasowej w Gliwicach.

Odnosząc się do krytyki, kierowanej w ostatnich miesiącach przez opozycję wobec rządu w związku z wysokimi kosztami funkcjonowania szpitali tymczasowych – obecnie coraz bardziej zapełnionych w związku z rosnącą liczbą chorych na COVID-19 - Borys Budka zapowiedział wyjaśnienie, jakie dokładnie były koszty stworzenia i działania tych placówek. "Wyjaśnimy każdą złotówkę, wydaną bez przetargu przez ten rząd" – zapewnił.

"Przypomnę, że koszty funkcjonowania szpitali tymczasowych, jak choćby szpitala urządzonego na Stadionie Narodowym, są znacznie wyższe, aniżeli zwykłych placówek służby zdrowia. Przez długi czas te szpitale stały puste, zamiast przejmować chorych ze szpitali powiatowych tak, by w szpitalach powiatowych mogli leczyć się inni pacjenci, aniżeli covidowi" – dodał Borys Budka.

Reklama

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w piątek, że w związku z rosnącą liczbą chorych na COVID-19 w pierwszej kolejności będą uruchamiane szpitale tymczasowe. Baza łóżkowa, która w tej chwili wynosi ok. 26 tys. miejsc będzie się systematycznie powiększała - dodał. Z powodu zakażenia koronawirusem w polskich szpitalach przebywało w niedzielę 16 861 chorych, pod respiratorami jest 1769 pacjentów – poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia.

Według prezydenta Andrzeja Dudy, który pod koniec lutego spotkał się z przedstawicielami sektora ochrony zdrowia zaangażowanymi w zwalczanie skutków pandemii COVID-19, polska służba zdrowia zdała egzamin w okresie pandemii koronawirusa. Mówił, że jest to ogromną zasługą tych wszystkich, którzy "z jednej strony polską służbę zdrowia przygotowywali na różnego rodzaju niespodziewane, trudne okoliczności, a z drugiej strony także tych, którzy ochronę zdrowia w znaczeniu świadczeń medycznych przez ten czas realizowali". Prezydent Duda zapewniał, że będą kontynuowane starania, by ochrona zdrowia "była jeszcze lepsza".