W rozmowie na antenie Radia Plus Niedzielskiego zapytano o słowa głównego doradcy premiera ds. COVID-19 prof. Andrzeja Horbana, który był pytany w TVN24, czy widzi sens szczepień nauczycieli akademickich.

"Rada Medyczna, nie tylko ja, stoimy na stanowisku, że należy szczepić ludzi starszych. To są ludzie, korzy umierają, jeśli zachorują na COVID-19. Śmiertelność 20-procentowa jest śmiertelnością olbrzymią" – powiedział. "Chcę uspokoić wszystkich nauczycieli, wykładowców, absolutnie takiej decyzji w tej chwili nie przewiduję" – powiedział Niedzielski.

Podkreślił, że akcja szczepień pewnie zakończy się w 2 – 3 tygodnie, ponieważ wszyscy chętni są już zgłoszeni i mają wyznaczone terminy.

"W tym sensie nie wyobrażam sobie przerwania procesu szczepienia nauczycieli i to jeszcze w jego połowie czy w trzech czwartych zaawansowania tego procesu" – powiedział.

Podkreślił przy tym, że oczywiste jest, że przy możliwości szczepienia AstrąZeneką osób do 69 lat trzeba skoncentrować się na szczepieniach seniorów.

"Dlatego za chwilę otworzymy nabory, czyli możliwość zgłoszenia dla osób w wieku 69 lat, bo będziemy mieli tutaj takie kohorty roczne, potem oczywiście kolejne (roczniki – PAP) w miarę możliwości" – powiedział. Dodał, że rozpoczęcie rejestracji 69-latków jest kwestią dni. "Bo chcielibyśmy ją zakończyć nawet do połowy marca" – powiedział minister.

Zapytany, czy od teraz możliwość zgłoszenia na szczepienie będzie otwarta dla poszczególnych roczników, a nie grup wiekowych, Niedzielski potwierdził. Podkreślił, że liczebność każdego kolejnego rocznika przewidzianego do szczepienia jest coraz większa.