Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Protesty górników na Śląsku. Strajkują wszystkie kopalnie Kompanii Węglowej

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Górnicy przeznaczonej do likwidacji KWK Bobrek Centrum, ich rodziny oraz mieszkańcy Bytomia, podczas protestu w Bytomiu, 14 bm. Przeciwko rządowemu planowi naprawy dla Kompanii Węglowej (KW) protestują już górnicy ze wszystkich 14 kopalń należących do tej spółki. Po południu 14 bm. do akcji przystąpili pracownicy ostatniej z nich - Bolesława Śmiałego.
Górnicy przeznaczonej do likwidacji KWK Bobrek Centrum, ich rodziny oraz mieszkańcy Bytomia, podczas protestu w Bytomiu, 14 bm. Przeciwko rządowemu planowi naprawy dla Kompanii Węglowej (KW) protestują już górnicy ze wszystkich 14 kopalń należących do tej spółki. Po południu 14 bm. do akcji przystąpili pracownicy ostatniej z nich - Bolesława Śmiałego. / PAP / Andrzej Grygiel

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Powiązane

Reklama

Komentarze(25)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • JA
  2015-02-12 13:17:11
  szanowni górnicy i rolnicy! nikt normalny was nie poprze! wszyscy Polacy w dużych miastach każdego dnia martwią się o jutro, 90% pracuje w hipermarketach lub u prywatnych właścicieli i jeżeli zarobią za cały miesiąc 1500 zł to są szczęśliwi, ich dzieci też nie chodzą na tańce lub prywatne lekcje angielskiego!!! otrząśnijcie się! każdego dnia mogą pracę stracić i mieć duże problemy ze znalezieniem nowej, powiem więcej: za nimi nikt się nie wstawia! nikt z nich nie dostanie wysokiej odprawy! to oni powinni wyjść na ulicę i protestować przeciw dokładaniu ICH pieniędzy do górnictwa czy rolnictwa! jak się komuś coś nie opłaca to się przekształca, sprzedaje, a nie zmusza rząd, żeby DAŁ!!! MAŁYM POLSKIM RZEMIEŚLNIKOM RZĄD NIE POMAGA, NIE SZUKA RYNKÓW ZBYTU, MUSZĄ SOBIE RADZIĆ SAMI.
  2
 • vvf
  2015-01-14 21:19:52
  Tu potrzebna jest jakaś nowa Pani Thatcher, ona potrafiła zlikwidować nierentowne kopalnie, mimo protestów górników. Pani Kopacz nie da rady i będziemy dalej wszyscy się składać na Gustlików.
  5
 • weordanika
  2015-01-14 21:21:16
  Unia daje i zabiera. Polak swoją zachlannascia i ślepota nie widzi juz jak suwerenność nadzego kraju została naruszona. Sprzedano nasze stocznie , cukrownie, teraz kolej na kopalnie. Z tego wynika ze nie potrafimy chronić naszej suwerenności. Kształcimy inżynierów których wiedza ma się nijak do rozwoju naszej gospodarki, wolą sprzedać się innym kapitalizm aniżeli zainwestować we własny kraj. Kiedy nauczymy się jeśli w ogóle nam się to uda -pojmować co to jest funkcja tego kraju i na czym to polega? Przestań my zajadac w megdonalsach postawmy na siebie, na naszą gospodarkę, nasze bogactwa narodowe i nasz rozwój. Przestań my uchybień górników bo niedawno stoczniowcy stracili pracę i jak wielu innych z nas.postawmy na siebie i precz z UNIA!!!
  0
 • kocio
  2015-01-17 15:27:33
  Górnicy, żony i dzieci górników! ODCZEPCIE SIĘ wreszcie od nas, od całego społeczeństwa! Przestańcie na nas żerować! Niech wam sie nie wydaje, ze ludzie są za wami, bo nie są. W tym państwie NIKT nie ma płatnej Barbórki, 13.,14., ani innej 34. Ani takich emerytur jak wy. Te wszystkie wasze przywileje odbywają sie kosztem pozostałych członków społeczeństwa. Ale WAS to oczywiście nie obchodzi, bo wy MUSICIE dostać "swoje" i już. Tyle że to "swoje" wcale nie jest wasze! To MY musimy się składać (choć tego nie chcemy) na wasze cholerne przywileje. Dość tego! Prezydent nic wam nie pomoże. Powinniście za odprawy stworzyć sobie miejsca pracy z pozostałymi kolegami, ale wam sie nie chce. Wy wolicie po prostacku zdemolować Warszawę. Tylko tyle potraficie. Mamy was juz dość!!! Pamiętajcie, ze wiszą na nas jeszcze ciągle rolnicy (KRUS) i równie „ubogi”Kościół Katolicki. A MY to jesteśmy bogacze, oczywiście i dlatego musimy utrzymywać z naszych nędznych przychodów jeszcze i uprzywilejowane grupy społeczne.
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • Vienio
  2015-01-19 08:54:31
  Najpierw top rozwalcie Kompanię węglową oraz związki zawodowe. Związki powinny być w prywatnych zakładach bo tam są ludzie dymani przez właścicieli.
  Czemu węgiel kosztuje 2x więcej jeśli go się przerzuci przez płot ?
  Czemu ja zasuwając ponad 10 godzin dziennie nie mam takich przywilejów jak policjant czy górnik.
  Jaką równość z Nimi daje mi konstytucja?
  Czemu urzędnik ma dostawać nagrodę za zwykłą swoją pracę, a ja pracując po godzinach nie mam nawet "Bóg zapłać" ?
  0
 • tarzan
  2015-01-14 19:22:11
  W polsce juz nic sie nie oplaca ,tylko pic sie oplaca i zapomniec w jakim kraju w jakim burdelu zyjemy
  0
 • pawel
  2020-09-22 09:45:21
  Czuję że szykują się kolejne testy przesiewowe w kopalniach :)
  0
 • Ryszard
  2015-01-14 20:05:13
  Szanowni górnicy,szanuję was i waszą ciężką pracę,wiem że musicie bronić swoich miejsc pracy,ale nikt z was nie mówi kto konkretnie do tego stanu doprowadził.Proponuję zacząć restrukturyzację od zbędnej czapy która wysysa z kopalń olbrzymie pieniądze,a mam na myśli kompanię węglową naczele z menadżerami ,prezesami i urzędasami,spółki i spółeczki węglowe,rady nadzorcze w kopalniach,wszelkiej maści menadżerów kopalnianych,itd którzy brali grube pieniądze za doprowadzenie kopalni do upadłości i likwidacji miejsc pracy.Tymi ludzmi winien zainteresować się prokurator.Kiedyś kopalnią żądził dyrektor,miał do pomocy różne działy między innymi dział zbytu ikopalnie nieżle prosperowały,a co jest teraz to niemuszę nikomu tłumaczyć.Myślę że mieliście dobrze,i zachciało się wam za sprawą solidarności kapitalizmu,no to macie teraz lepiej.W taki sposób zniszczono i sprzedano nasz piękny kraj Polskę.
  1
 • edek
  2015-01-17 12:01:24
  Węgiel to nasze dobro narodowe a oni chcą z niego nas okraść jak z wszystkiego.Scenariusz znowu się powtarza zadłużyć kopalnie przez inwestycje a potem sprzedać zagranicznemu inwestorowi za grosze tylko że po sprzedaniu pieniądze nie pójdą do kasy naszego państwa tylko za granice a my będziemy trzepać kasę Anglikom czy Niemcom. Były wiceprezes KHW pan Mróz podejrzewany o współprace z SB który przyczynił się do likwidacji kopalni w sosnowcu oraz fatalnej sytuacji w KHW jest teraz prezesem firmy Universal Energy sp. z o.o której właścicielem jest jeden z najbogatszych polaków pan Domarecki.Firma ta złożyła ofertę kupna od KHW dwóch kopalń Wieczorek i Wujek a teraz chce kupić 4 kopalnie od KW .A kapitał zakładowy tej Firmy wynosi zaledwie 500 tyś zł tak że pomyślcie sobie sami jak to się robi w Polsce.Oni dobrze wiedza ze w Polsce przez najbliższe 20-30 lat energetyka będzie się opierać na węglu i albo sami będą na tym trzepać kasę albo sprzedają kopalnie jakiemuś zachodniemu inwestorowi.Po co Anglicy czy Niemcy maja korzystać z resztek swoich złóż jak mogą wycyckać nasze i płacić polskiemu górnikowi 3000zł zamiast u siebie 3000 euro.Jesli do tego doda się fakt że Niemcy wracają do węgla,budują jedną z najnowszych elektrowni w Luenen.Tusk za darmo tego stołka na pewno nie dostał.Wszyscy wracają do węgla bo jest tani a my kopalnie likwidujemy.Tylko jak sprzedamy kopalnie to już nic nam nie zostanie bo rzad już chciał łapy na lasy położyć ale w głosowaniu z 18-12-2014 im sie nie udało.
  1
 • Andrzej
  2015-01-14 23:00:22
  http://niezalezna.pl/63243-likwidacja-czterech-kopaln-pod-oslona-nocy-koalicja-rzadowa-spieszy-sie-jak-nigdy
  0
 • sceptyk MK
  2015-02-04 20:57:50
  Kogut rzekł dumnie do kury-dziś będę piał na tych z góry!! Kura spytała koguta- Po cóż ci owa poruta?Ja złote jaja ci znoszę ! Nie gdakam ,! Nikogo nie proszę! Ja czekam do Wielkanocy! To góra zawezwie pomocy!
  0
 • bookbis
  2015-01-14 18:38:46
  gornik gornikiem ma ciezka prace ale zwiazkowiec?po cholere tam siedza, po co trzymaja emerytów bo co niby tacy najlepsi z wiekiem kazdy traci "węch"co to nie ma młodych na ich miejsce?sa tylko ich lepiej wyrzucić z kraju. A te żony musza wiecznie niby dom utrzymywać, ?prosze bardzo ale niech prywatnie z własnej kieszeni płaca na ich emeryture a nie potem zabierac nam.
  O ile nie zmieni sie prawo praca lub emerytura, płaca za prace, premie za zyski, to nigdy z tego nie wykaraskamy sie
  Czas zmienic podejscie do niektorych grup społecznych bo moze naprawde przyjsc odbicie z drugiej strony ,gdy reszta społeczeństwa straci cierpłiwosc i rusz w cztery strony: na górnikow, rolników, lekarzy, zusy...
  0
 • nienawidzę ich
  2015-01-14 18:07:45
  zlikwidować wszystkie, chcieli ponad 30 lat temu kapitalizmu, no to go macie, i ta długo byliście uważani za "święte krowy", którym wolno wszystko, przez was tyle rodzin klepie biedę, bo zakłady polikwidowano, polacy z rodzinami czy bez nie mają za co żyć, PRECZ Z GÓRNIKAMI, niech zobaczą co to znaczy nie mieć co do gara włożyć.
  2
 • KALIF
  2015-01-14 20:36:30
  Ta władza od 8 lat zupelnie nie slucha ludzi. Oni ludzmi pogardzają. Straszne to jest i az niewiarygodne.
  Krzysztof Domarecki chce przejąć przeznaczone do likwidacji kopalnie Kompanii Węglowej. Właściciel spółki chemicznej Selena złożył ofertę na zakup zakładów Brzeszcze, Sośnica-Makoszowy i Bobrek-Centrum. Jak wynika z informacji portalu niezalezna.pl, Domarecki od lat jest w bliskich relacjach towarzyskich z politykiem PO, Grzegorzem Schetyną. Pod koniec grudnia otrzymał od niego Odznaczenie "Bene Merito" (Dobrej Zasługi).
  1
 • asdf
  2015-01-14 18:30:57
  hołota utrzymująca się z dotacji podatników tylko dlatego ze grożą przemocą i rozróbami.. powinni w końcu zrobić z nimi porządek raz i dobrze
  2
 • Antonio Maciavelli
  2015-01-15 10:33:13
  Górnicy nieopatrznie podali jako pretekst do zerwania rozmow podali obraze gorniczego honoru, i zorganizowali akcję protestacyjne. Jak wiadomo gorniczy honor to rzecz święta inalezy go bronuić szantazem i grozbami karalnymi. Szkoda tylko, że nie pomyśleli, że postawili sie na rowni islamskimi terorystami, ktorzy w imie honoru teroryzuja i zabijają, Przywodcy zwiazkowi weszli na drogę stosowania przemocy drogę, ktora doprowadzi ich do kleski, jak bowiem uczy historia tak kończy sie każdy ekstremizm.
  1
 • Janusz
  2015-01-15 09:37:06
  Gornicy zlikidujce ten PO czerwony rzad , w nim siedza przefarbowane ubeki nigdy w Polsce nie bedzie dobrze dopolki tej czerwonej zarazy nie wytepi sie z zycia publicznego Polski.
  0
 • Leo
  2015-01-14 19:16:04
  Wózek - cztery kółka, nad nimi Platforma,
  Ciągną go złodzieje pod hasłem "Reforma".
  Siedem lat już kradną, że aż puchną ja-ja.
  Wątpię, czy dociągną do 1- maja.
  0
 • Seer
  2015-01-14 21:41:33
  Ciekawe czy to Szwabki POtrzebują tanich roboli w kopalni w Orzeszu??
  1
 • Beretowski
  2015-02-12 15:05:30
  Przerażające jest niezrozumienie górników i spraw Śląska przez resztę mieszkańców Polski. Takim podejściem do problemu możemy doprowadzić do utraty Śląska.
  3
  pokażodpowiedzi (1)
 • denzel
  2015-01-14 19:55:10
  Jak można sprzedać kopalnie a gdzie własciciel fundator tych. kopalń.
  1
 • mundek
  2015-01-14 20:05:50
  Restrukturyzacja górnictwa bo jest nie rentowne ? To raczej trzeba by zrestrukturyzować parlament , ponieważ jest nierentowny i zamiast uchwalać ustawy które ułatwią zwykłemu Kowalskiemu życie , twożą buble legislacyjne które nas podatników kosztują , bagatela 550 milionów zł. Ponieważ tyle rocznie kosztują nas podatników te darmozjady z Wiejskiej. PROGRAM RESTRUKTURYZACJI RZĄDU : 1.Likwidacja senatu ! 2.Redukcja sejmu o 50 %. 3.Redukcja wydatków na utrzymanie rządu o 2/3. 4.Indywidualna odpowiedzialność za podejmowane decyzje oraz głosowania , pod rygorem odpowiedzialność co karnej. 5.Zmiana ordynacji wyborczej - jednomandatowe okręgi wyborcze ( aby posłem została ta osoba na którą wyborcy oddają więcej głosów ). 6.Całkowite rozgraniczenie polityki od gospodarki i ekonomii. 7.Likwidacja olbrzymich odpraw i pensji prezesów i członków zarządów spółek skarbu państwa. 8.Uzależnienie pensji i odpraw prezesów i członków rad nadzorczych spółek skarbu państwa od wyników ekonomicznych spółek. 9.Pełna odpowiedzialność karna za decyzje podejmowane przez prezesów i zarządy spółek skarbu państwa. 10.Zabronić finansowania partii politycznych z budżetu państwa i dobrowolnych datków zewnętrznych osób , podmiotów i innych pseudo-darczyńców - niech się utrzymują ze składek członków partii ( im partia będzie bardziej dbała o obywateli tym będzie miała więcej członków a liczba członków przełożył się na poziom finansowy partii )
  2
 • Janek
  2020-09-22 22:09:40
  Wy egoistyczni górnicy, tylko byście wymuszali i brali. Koniec tego ! Mamy was dosyć. Idźcie sobie pod ziemię i siedźcie tam.
  0
Reklama
Reklama

Zobacz więcej