Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz powiedział w środę, że chociaż nie cieszy się z wyniku wyborów prezydenckich w USA, to Donald Trump jako wybrany w wolnych wyborach prezydent zasługuje na szacunek.

"Mam nadzieję, że (Trump) będzie nas także traktował z szacunkiem" - zaznaczył Schulz w wywiadzie dla niemieckiej telewizji publicznej ARD.

Szef PE zastrzegł, że wypowiedzi Trumpa w kampanii wyborczej były "niejasne i powierzchowne", dlatego trudno było przygotować się do jego prezydentury. "Potrzebny jest program tej prezydentury. Jestem pewny, że taki program powstanie" - podkreślił niemiecki polityk.

Reklama

Trump będzie - zdaniem Schulza - "wyzwaniem dla Europy". "Jego wypowiedzi z kampanii wyborczej są zaprzeczeniem tego, co my uważamy za wartości, za rzeczy słuszne" - ocenił. "Amerykański system polityczny jest jednak tak stabilny, że prezydent Trump też będzie musiał wypełniać obowiązki wynikające z faktu, iż USA są największą potęgą gospodarczą i militarną na świecie" - uważa szef PE. "Normalną współpracę UE z Trumpem uważam za możliwą" - podkreślił Schulz.