3 lata i 5 miesięcy bez zawieszenia dla Arkadiusza P. i 3 lata dla Michała O. - to prawomocne już wyroki dla oskarżonych o dokonanie zbiorowego gwałtu na 16-latce w Pietrzykowicach (Śląskie). Wymierzył je w środę Sąd Apelacyjny w Katowicach.

Wyrok jest znacznie surowszy niż kwietniowe pierwszoinstancyjne orzeczenie bielskiego sądu okręgowego, który wymierzył oskarżonym kary w zawieszeniu. Sąd uchylił wyrok I instancji w części dotyczącej poprzedzającego gwałt zbiorowy doprowadzenia nastolatki do obcowania płciowego. W ponownym procesie o to przestępstwo odpowie 5 oskarżonych, wśród nich Arkadiusz P., oskarżony o obydwa czyny.

Do wydarzeń opisywanych w akcie oskarżenia doszło w grudniu 2013 r. Po imprezie w jednym z domu w w Pietrzykowicach na Żywiecczyźnie 16-latka oskarżyła kolegów o gwałt. Dziewczynę nad ranem pozostawili na przystanku. Jej matka zawiadomiła prokuraturę. Wszyscy pochodzą z tzw. dobrych domów. Wśród nich jest Michał O., syn polityka regionalnych struktur PSL - b. wicewojewody i b. członka zarządu woj. śląskiego. Oskarżeni bronili się twierdzeniami, że nie doszło do gwałtu, bo dziewczyna zgodziła się na seks.

Reklama