Bartłomiej Misiewicz nadal jest zawieszony w funkcjach, które pełnił - rzecznika MON i szefa gabinetu politycznego - zaznaczył szef MON Antoni Macierewicz. Dodał jednocześnie, że Misiewicz nigdy nie przestał pracować w gabinecie politycznym i obecnie przygotowuje analizy.

"Bartłomiej Misiewicz nadal jest zawieszony w funkcjach, które pełnił" - powiedział w czwartek szef MON dziennikarzom w Sejmie. Chodzi o funkcje rzecznika Ministerstwa Obrony Narodowej i szefa gabinetu politycznego.

"Za to nigdy nie przestał pracować w gabinecie politycznym, analizuje materiały medialne, analizuje sytuację polityczną, ale przede wszystkim analizuje i przygotowuje analizy związane z zagrożeniami, jakie czasami widać w polskich mediach" - powiedział szef MON. "Czasami zdarza się, że mamy sygnały z różnych stron, że w mediach są takie rezonanse obcych interesów, no i wtedy trzeba być na to przygotowanym" - dodał Macierewicz.

W czwartek radio ZET podało, że Misiewicz nie tylko pojawia się w siedzibie MON przy ul. Klonowej, ale też prowadzi odprawy służbowe, m.in. na temat szkolenia Obrony Terytorialnej.

MON na swoim oficjalnym profilu na Twitterze podało w czwartek, że w gabinecie politycznym MON Misiewicz zajmuje się analizą dezinformacji medialnych wymierzonych w bezpieczeństwo państwa. "Doprecyzowujemy, że Bartłomiej Misiewicz jest zawieszony w funkcjach szefa Gabinetu Politycznego MON i rzecznika prasowego MON. Nie prowadził żadnych szkoleń dla oficerów" - poinformował resort obrony dopytywany przez PAP. Powtórzono, że Misiewicz w gabinecie politycznym zajmuje się analizą dezinformacji medialnej wymierzonej w bezpieczeństwo państwa.

19 września Misiewicz - ówczesny szef gabinetu politycznego oraz rzecznik MON - poprosił ministra Antoniego Macierewicza o zawieszenie w funkcjach w MON; zapowiedział też, że wytoczy proces "Newsweekowi" za "nieprawdziwy i szkalujący artykuł". Według tego tygodnika, Misiewicz miał proponować radnym PO w Bełchatowie przystąpienie do koalicji z PiS, sugerując, że w zamian zapewni im zatrudnienie w państwowej spółce, której prezes miał towarzyszyć mu w "werbunkowym spotkaniu".

Jeszcze tego samego dnia szef MON przychylił się do stanowiska Misiewicza i zawiesił go w czynnościach.

Na początku września 26-letni Misiewicz został członkiem rady nadzorczej Polskiej Grupy Zbrojeniowej, która podlega MON; krótko po ujawnieniu tej informacji media podały, że zrezygnował on z członkostwa w radzie nadzorczej innej spółki - Energa Ostrołęka. Niebawem po tym zrezygnował także z zasiadania w RN PGZ. Stało się to po publikacjach mówiących, że Misiewicz nie ukończył kursu dla członków rad nadzorczych i nie ma także ukończonych studiów wyższych. Publikacje zaowocowały doniesieniem do prokuratury wysłanym przez PO.

Trwa postępowanie sprawdzające po tym zawiadomieniu. Postępowanie takie poprzedza decyzję, czy wszcząć śledztwo w danej sprawie, czy odmówić tego. Decyzja powinna zapaść w 30 dni od wpłynięcia zawiadomienia. Śledczy mają wystąpić do PGZ o odpowiednie materiały nt. Misiewicza.

W niedawnym wywiadzie dla tygodnika "wSieci" Macierewicz oceniał, że w całej sprawie chodzi nie o Misiewicza, lecz o atak na niego. Dodał, że zarzuty wobec pana Misiewicza muszą zostać zweryfikowane, choć - dodał - jak dotąd poza pomówieniami nie przedstawiono żadnych dowodów i dlatego uważa, iż "blokowanie jego (Misiewicza - PAP) powrotu do pracy byłoby niewłaściwe".

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla portalu onet.pl "bardzo dobrze" ocenił Macierewicza jako szefa MON. "Jest energiczny, zdecydowany i nie ma takich oporów we wprowadzaniu zmian (...). Oczywiście, były wpadki takie jak ten nieszczęsny Misiewicz. To się nie powinno było zdarzyć. Choć Misiewicz, mimo braków w wykształceniu, miał naprawdę sporo zasług" - powiedział Kaczyński. Zarazem przyznał on, że nie powinno było się zmieniać statutu PGZ specjalnie dla Misiewicza. "W oczywisty sposób taka sytuacja nie powinna mieć miejsca" - zaznaczył prezes PiS.