Hofer pozwał polityka rządzącej Socjaldemokratycznej Partii Austrii (SPOe) Inga Mayra po pierwszej turze wyborów prezydenckich w kwietniu. Mayr we wpisie na Facebooku zasugerował, że kandydat opozycyjnej Austriackiej Partii Wolności (FPOe) ma poglądy nazistowskie, a w odpowiedzi na komentarz jednego z użytkowników, próbującego nakłonić go do głosowania na Hofera w drugiej turze, podkreślił, że "nie popiera nazistów".

Sąd apelacyjny w Insbrucku nakazał Mayrowi zapłacenie grzywny 4,5 tys. euro oraz odszkodowanie w wysokości 1,5 tys. euro. Ponadto polityk socjaldemokratów musi wykasować oba obrażające Hofera wpisy i zamieścić na swoim profilu wyrok sądu.

Sąd pierwszej instancji uniewinnił Mayra, interpretując jego wpisy jako korzystanie z prawa do wyrażania poglądów. Sąd drugiej instancji w Insbrucku uznał jednak, że Mayr dopuścił się zniesławienia, ponieważ nie przedstawił dowodów na poparcie tezy o nazistowskich poglądach Hofera. Wyrok jest prawomocny.

Powtórka drugiej tury wyborów prezydenckich, spowodowana wadami kart do głosowania pocztą, odbędzie się w Austrii 4 grudnia. 22 maja w drugiej turze Hofer przegrał różnicą niespełna 31 tys. głosów z popieranym przez polityczną lewicę byłym przywódcą austriackich Zielonych, Alexandrem Van der Bellenem.(PAP)

akl/ kar/