W tym roku wykonanie deficytu będzie bardzo dobre, niższe od zakładanego - poinformowała premier Beata Szydło.

"Myślę, że w tym roku będziemy mogli też powiedzieć o bardzo dobrym wyniku deficytu państwa, który będzie niższy niż zakładaliśmy" - powiedziała Szydło w TV Trwam.

W ustawie budżetowej na rok 2016 zapisano deficyt budżetu państwa na kwotę nie większą niż 54,74 mld zł. Z projektu ustawy budżetowej na rok 2017 przekazanego do Sejmu wynika, że przewidywane wykonanie, jeśli chodzi o deficyt budżetu państwa w 2016 r. to 42,00 mld zł. W przypadku deficytu sektora finansów publicznych MF w kwietniowej aktualizacji programu konwergencji przewidywał, że wyniesie on w tym roku 2,6 proc. PKB.

"Oczywiście bardzo dużo zależy od koniunktury i bardzo dużo zależy od tego, jak w kolejnych latach będzie się rozwijała również gospodarka światowa i europejska. Kryzysy, które wstrząsają światem odbijają się również na polskiej gospodarce" - dodała.

Wskazała, że dla Polski ogromnym wyzwaniem jest uruchomienie przede wszystkim inwestycji, środków europejskich.

"I o ile na początku roku rzeczywiście tutaj nie było najlepiej i po pierwszym półroczu te wykonania nie były najwyższe, to mogę powiedzieć, że w tej chwili już na prawdę ruszyło to wszystko pełną parą, są bardzo dobre wyniki. W przyszłym tygodniu mam nadzieję, z panem ministrem Kwiecińskim powiemy o tym. Bo jest się czym chwalić. Inwestycje ruszają, umowy są podpisywane" - powiedziała.