Wystawa, przygotowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2014 roku, przed Paryżem pokazana była m.in. w Berlinie.

Multimedialna ekspozycja prezentuje najciekawsze polskie wynalazki, osiągnięcia naukowe i wydarzenia ostatniego ćwierćwiecza, od odkrycia pierwszych planet nienależących do układu słonecznego, poprzez odkrycia archeologiczne w Egipcie i osiągnięcia polskich fizyków pracujących w CERN, po wyniesienie na orbitę pierwszego polskiego satelity.

Paryski etap wystawy jest nieprzypadkowy - powiedziała przedstawicielka MNiSW, pani Magdalena Bem-Andrzejewska, podkreślając, że Francja to bardzo ważny partner Polski w wymianie naukowej z zagranicą. Zajmuje ona trzecie miejsce, gdy chodzi o wspólne publikacje naukowców polskich i zagranicznych. Z francuskiej perspektywy Polska jest w pierwszej dziesiątce wspólnych publikacji - uzupełnił dyrektor paryskiej stacji PAN, prof. Marek Więckowski.

Krótkie wykłady wygłosiło troje wybitnych polskich naukowców, współpracujących z zagranicznymi placówkami i zdobywających międzynarodowe laury.

Egiptolog, profesor Karol Myśliwiec opowiedział o zapierających dech w piersi, archeologicznych odkryciach swej ekipy w Sakkarze w Egipcie, po zachodniej stronie piramidy Dżesera.

Po nim wystąpił pracujący w Strasbourgu nanochemik Artur Ciesielski, zdobywca tytułu „wybitnego młodego Polaka we Francji” i laureat prestiżowej nagrody im. Jeana Keplera. Przedstawił on, w popularyzatorskiej formie perspektywy wykorzystania grafenu, płaskiej struktury złożonej z atomów węgla, połączonych w sześciokąty.

Fizyk Olga Malinkiewicz, wynalazczyni taniej metody wytwarzania ogniw słonecznych na bazie perowskitów, zdobywczyni głównej nagrody w prestiżowym konkursie naukowym Photonics21, w wykładzie „od laboratorium do przedsiębiorstwa” zademonstrowała praktyczne wykorzystanie swego wynalazku, który, jak powiedział PAP Philippe Lafarge, fizyk z uniwersytetu Paris Diderot, „jest już światowym przebojem”.

Wykładów wysłuchało audytorium złożone z wybitnych naukowców francuskich, jak i Polaków pracujących we Francji oraz ze studentów.