Nikomu nie składałem żadnych propozycji przyjęcia korzyści osobistych czy materialnych - zapewnił w piątek wiceprezes ZUS Marcin Wojewódka, który wczoraj został zatrzymany w związku z rzekomym złożeniem propozycji korupcyjnej i zwolniony bez zarzutów."Nie były składane jakiekolwiek, komukolwiek, propozycje, czy obietnice czegokolwiek w zakresie korzyści osobistych, materialnych" - powiedział w piątek na konferencji prasowej wiceprezes ZUS Marcin Wojewódka.

Przyznał, że podczas spotkania był przez "moment" sam na sam z byłym już prezesem bydgoskiego oddziału ZUS. "Nie została przedstawiona jakakolwiek propozycja, która zostałaby określona jako korzyść. Natomiast rozmawialiśmy o możliwych wakatach, jakie mamy. Pan dyrektor przedstawił mi wczoraj listę stanowisk pracy, na których są fizycznie wakaty w oddziale w Bydgoszczy. Nie zostały jednak podjęte żadne decyzje w tym zakresie" - powiedział.

Jego zdaniem, nie wszystkie działania podejmowane przez bydgoską policję były "zasadne". "Rozważamy podjęcie czynności prawnych w związku z ewentualnymi nieprawidłowościami związanymi z tym zatrzymaniem. Rozważamy ich skarżenie do odpowiednich organów" - podkreślił wiceprezes ZUS.

"Przez pewien czas byłem zatrzymany bez podania mi przyczyny. Jest to nieprawidłowe w mojej ocenie. Będę podejmował czynności prawne w związku z działaniami funkcjonariuszy komendy miejskiej policji w Bydgoszczy" - dodał.

Wiceprezes ZUS powiedział, że w czwartek nie był przesłuchiwany ani przez policję ani przez prokuraturę. Zaznaczył, że jeszcze w czwartek poinformował prokuraturę o fałszywym zawiadomieniu o podejrzeniu popełniania przestępstwa.

Wojewódka został zatrzymany przez policję w czwartek w związku z zawiadomieniem o możliwości popełnienia przestępstwa, polegającego na złożeni propozycji o charakterze korupcyjnej. Później został zwolniony po zapoznaniu się przez prokuratora z zebranym materiałem dowodowym i ich prawnokarną oceną.

Prokuratura nie ujawniła czego miała dotyczyć rzekoma propozycja korupcyjna.

Według informacji ze źródeł policyjnych do przedstawienia rzekomych propozycji korupcyjnych miało dojść, gdy wiceprezes ZUS przyjechał do Bydgoszczy odwołać dyrektora oddziału. Miał proponować, by dyrektor sam zrezygnował z funkcji, w zamian za co pozostałby w Zakładzie z wyższą pensją i nawet bez obowiązku przychodzenia do pracy.

W oświadczeniu przesłanym w piątek PAP przez rzeczniczkę Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy podinsp. Monikę Chlebicz, poinformowano, że: "funkcjonariusze wykonywali czynności w związku ze złożonym zawiadomieniem o przestępstwie, a nie z własnej inicjatywy, doprowadzenie do jednostki policji osoby wskazanej w zawiadomieniu o przestępstwie poprzedzone było konsultacjami z kierownictwem Prokuratury Rejonowej Bydgoszcz Południe i nie wiązało się z osadzeniem w policyjnym areszcie".

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy Agnieszka Adamska-Okońska poinformowała w piątek PAP, że pomimo zwolnienia członka zarządu ZUS, policja nadal będzie badała sprawę rzekomej propozycji korupcyjnej. Po zebraniu materiału dowodowego zostanie podjęta decyzja o wszczęciu śledztwa lub umorzeniu sprawy.

Na konferencji w centrali ZUS Wojewódka zwrócił uwagę, że były prezes bydgoskiego ZUS nie został zwolniony z pracy. "Nie jest już dyrektorem oddziału ZUS w Bydgoszczy. Jest w dalszym ciągu pracownikiem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych" - wyjaśniał.

Wojewódka dopytywany przez dziennikarzy, czy sposób sformułowania propozycji ws. nowego stanowiska pracy nie mógł być odebrany, jako propozycja korupcyjna zapewnił: "nie nastąpiło żadne takie sformułowanie, które mogło zostać tak odebrane".

Wiceprezes ZUS przypomniał, że były prezes bydgoskiego oddziału ZUS jest radnym powiatu i w tej sytuacji obowiązują go szczególne procedury. "Jemu bez zgody rady powiatu nie można zmienić wynagrodzenia" - powiedział.

Jak zaznaczył Wojewódka, nie wiedział, że ktoś nagrywa rozmowę. "Nie nagrywałem. Nie wiem, czy ktoś nagrywał czy nie. Nie byłem informowany, czy nagrywał czy nie" - zaznaczył.

Prezes ZUS Gertruda Uścińska powiedziała w piątek podczas konferencji prasowej, że o odwołaniu byłego dyrektora ZUS w Bydgoszczy zadecydowały względy merytoryczne. "To jest kwestia niewypełniania wielu podstawowych obowiązków, które na dyrektorze oddziału ciążą" - mówiła. Zapowiedziała, że w najbliższym czasie będzie uruchomiona procedura konkursowa na nowego szefa ZUS w Bydgoszczy. Zapewniła też, że ma zaufanie do wiceprezesa ZUS - Wojewódki i nadal on będzie pełnił swoje obowiązki.