Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył w poniedziałek, że wspierani przez jego kraj syryjscy rebelianci, po oczyszczeniu obszarów na północy Syrii z bojowników z Państwa Islamskiego (IS), mogą teraz ruszyć dalej na południe.

Erdogan zapowiedział, że obecnie ich głównym celem jest kontrolowane przez IS miasto al-Bab, położone w połowie drogi między leżącym przy turecko-syryjskiej granicy Dżarabulusem a Aleppo.

"Dżarabulus i al-Raj zostały oczyszczone, teraz ruszamy w kierunku al-Bab. Dotrzemy tam i powstrzymamy Państwo Islamskie, które nie będzie już dla nas zagrożeniem" - mówił Erdogan.

Pod koniec sierpnia Turcja rozpoczęła na północy Syrii operację o kryptonimie "Tarcza Eufratu"; jej celem jest m.in. oczyszczenie turecko-syryjskiego pogranicza z bojowników IS. "W ramach operacji +Tarcza Eufratu+ oczyszczono z terrorystów strefę o powierzchni 900 kilometrów kwadratowych. Obszar ten powiększa się na południe" - mówił prezydent. Dodał, że "bezpieczna strefa" może ostatecznie obejmować obszar 5 tys. kilometrów kwadratowych.

Na konferencji prasowej w Stambule Erdogan dodał również, że rebelianci ze sprzymierzonej z Turcją Wolnej Armii Syryjskiej (WAS) nie życzą sobie, by obecne w Syrii amerykańskie siły specjalne zakłócały ich działania. Prezydent oskarżył amerykańskie władze o zaostrzanie napięć w stosunkach z rebeliantami.

W piątek ok. 30 żołnierzy USA, w tym czterech oficerów, dostało się do miejscowości al-Raj w Syrii przy granicy z Turcją w ramach koordynowania bombardowań na Państwo Islamskie; zostali jednak zmuszeni do opuszczenia miasteczka przez przeciwnych ich obecności rebeliantów z WAS.

Celem operacji "Tarcza Eufratu" jest również powstrzymanie wspieranych przez USA kurdyjskich bojowników przed zdobywaniem nowych terenów w Syrii. Według Reutera amerykańscy wojskowi przyjechali do al-Raj w ramach tej operacji.

Reuters przypomina, że starcia między rebeliantami sprzymierzonymi z Turcją a kurdyjską milicją YPG, kluczowym partnerem USA w walce z IS, doprowadziły do napięć na linii Ankara-Waszyngton. Jednak w piątek wieczorem agencja Associated Press podała, że kilka pododdziałów amerykańskich sił specjalnych po raz pierwszy wsparło tureckie siły rządowe i ich sojuszników z syryjskiej opozycji w walce z IS na północy Syrii. (PAP)

ulb/ ap/