Prezydent Barack Obama uda się we wtorek do Baton Rouge, gdzie odbędzie rozmowy z przedstawicielami miejscowej administracji, aby ocenić, w jaki sposób władze federalne mogą pomóc w usuwaniu skutków powodzi, która pociągnęła za sobą 13 ofiar śmiertelnych.

W komunikacie opublikowanym przez Biały Dom podkreślono, że amerykański prezydent oczekuje od władz stanowych dokładnego sprawozdania z przedsięwziętych dotychczas kroków i chce się przekonać osobiście o rozmiarach klęski żywiołowej

Obama – przebywający obecnie na urlopie na wyspie Martha's Vineyard w stanie Massachusetts, znalazł się w ogniu krytyki konserwatywnej części sceny politycznej i mediów z powodu niewystarczającej ich zdaniem solidarności z rodzinami ofiar oraz poszkodowanymi.

Dotknięte powodzią tereny w Luizjanie odwiedził w imieniu prezydenta Obamy minister ds. bezpieczeństwa narodowego Jeh Johnson, który złożył w piątek rano szczegółowe sprawozdanie głowie państwa – podkreślono w komunikacie.

Zaznaczono w nim również, że prezydent zdaje sobie sprawę z tego, iż jego wizyta w Luizjanie pociągnęłaby za sobą konieczność zapewnienia odpowiednich środków bezpieczeństwa, a nie chciałby, aby uwaga miejscowych władz była absorbowana czymś innym niż skutki powodzi.

Demokratyczny gubernator stanu, John Bel Edwards, powiedział, że woli, aby Obama wstrzymał się z wizytą w Luizjanie, bo byłoby to traceniem środków finansowych potrzebnych na pomoc dla poszkodowanych i usuwanie szkód.

Prawicowi komentatorzy przypominają, że w czasie gigantycznej powodzi w wyniku huraganu Katrina w Nowym Orleanie w 2005 r. prezydent George W. Bush był także krytykowany za to, że dopiero po kilku dniach przyjechał na tereny kataklizmu. W ówczesnej powodzi straciło życie ponad tysiąc osób.

„To smutne, że Obama nie może przerwać urlopu choćby na jeden dzień” - napisał na Twitterze były republikański przewodniczący Izby Reprezentantów Newt Gingrich.

Do Luizjany nie przyjechała też demokratyczna kandydatka do Białego Domu, Hillary Clinton. W oświadczeniu zamieszczonym na Facebooku napisała: „Myślę o Luizjanie ze ściśniętym sercem. Teraz, gdy trwa pomoc dla powodzian, nie można sobie pozwolić na rozpraszanie uwagi”.

W piątek tereny dotknięte powodzią odwiedził natomiast republikański kandydat na prezydenta USA Donald Trump. Towarzyszył mu kandydat na wiceprezydenta – Mike Pence. Obaj politycy rozmawiali z ofiarami kataklizmu i ochotnikami pomagającymi powodzianom.

Kandydata GOP witał w Baton Rouge tłum jego zwolenników. Niektórzy podawali mu swoje czapki, aby złożył na nich autograf. „Wiedzieliśmy, że pan przyjedzie, panie Trump!” - wołali fani polityka.

W powodzi w Luizjanie zginęło co najmniej 13 osób. Żywioł zniszczył lub uszkodził ponad 40 tys. domów. Ponad 70 tys. ludzi zarejestrowało wnioski o pomoc społeczną, kiedy rząd federalny ogłosił stan klęski żywiołowej. (PAP)

mars/