Właśnie wtedy na Jasnej Górze przypada tradycyjny "szczyt pielgrzymkowy". Jego kulminacja obejmuje m.in. dni poprzedzające obchodzoną w poniedziałek uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jak wynika ze statystyk Biura Prasowego Jasnej Góry, tylko od 1 do 14 sierpnia do sanktuarium przybyły 52 piesze pielgrzymki, a w nich w sumie 65,3 tys. wiernych.

Jak dotąd, najwięcej uczestników zgromadziły w tym roku: 36. Pielgrzymka Krakowska, w której przeszło 8 tys. wiernych oraz 38. Pielgrzymka Radomska (ponad 6,2 tys. osób).

Podobnie jak w poprzednich latach, do najliczniejszych grup należały także te ze stolicy. Łącznie w pięciu pielgrzymkach z Warszawy wzięło udział 12,5 tys. osób. Były to: 305. Warszawska Pielgrzymka Piesza (5,7 tys.), 36. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna (4,2 tys.), Grupy „17-ste” Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej (1,5 tys.), 25. Pielgrzymka Niepełnosprawnych (700 osób) oraz 33. Praska Pielgrzymka Rodzin (400 osób).

Reklama

W ostatnich dniach na Jasną Górę wchodziły pielgrzymki ze wszystkich zakątków Polski. Aby dojść do sanktuarium z Cudownym Obrazem Matki Bożej, niektórzy musieli pokonać setki kilometrów. Do tej pory najdłuższą trasę przeszły należące do 32. Pielgrzymki Szczecińsko-Kamieńskiej grupy z Łukęcina. Ich uczestnicy pokonali 640 km w 20 dni.

Niewiele krótsze były: wyruszająca z Helu 35. Pielgrzymka Kaszubska (634 km w 19 dni), grupy ze Świnoujścia z 32. Pielgrzymki Szczecińsko-Kamieńskiej (621 km w 19 dni) oraz grupa z Giżycka z 24. Pielgrzymki Ełckiej (517,5 km w 16 dni).

Reklama

Co ciekawe, jak wynika ze statystyk, w tym roku zwiększyła się liczba uczestników pielgrzymek rowerowych - od 10 kwietnia na Jasną Górę dotarły 104 pielgrzymki rowerowe, a w nich 6,3 tys. osób. W tym czasie do Częstochowy dotarło też 11 pielgrzymek biegowych, w których uczestniczyło 270 osób.

Część pielgrzymów, którzy w ostatnich dniach przybyli na Jasną Górę, pozostała w Częstochowie, by uczestniczyć w poniedziałek w głównych uroczystościach Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Oprócz pieszych pątników rzesze wiernych od kilku dni docierają do miasta także samochodami, pociągami i autokarami.

Jednak, jak przypomina biuro prasowe sanktuarium, to nie koniec sezonu pielgrzymkowego. Drugi „szczyt” obejmie dni poprzedzające uroczystość odpustową Matki Bożej Jasnogórskiej, przypadającą 26 sierpnia. Według szacunków częstochowskiego magistratu, w sierpniu na Jasną Górę ma przyjść w sumie ponad 110 tys. pątników.

Obchodzone od V wieku święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny należy do najważniejszych świąt maryjnych i największych wydarzeń na Jasnej Górze. W polskiej tradycji nazywane jest też świętem Matki Bożej Zielnej. Tego dnia podczas nabożeństw święci się kwiaty i zioła, modląc się o błogosławieństwo dla pól i plonów.

Tegoroczne uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze mają być dziękczynieniem za Światowe Dni Młodzieży (ŚDM) – zorganizowane w Częstochowie w 1991 r. z udziałem Jana Pawła II, a także te zakończone przed dwoma tygodniami w Krakowie, z udziałem Franciszka.

Obchody rozpoczęły się już w niedzielę wieczorem. Centralnym punktem głównych, poniedziałkowych uroczystości będzie przedpołudniowa suma pontyfikalna. Przewodniczyć jej ma metropolita częstochowski abp Wacław Depo; on też ma wygłosić homilię.

W poniedziałkowy wieczór – wobec przypadającego też tego dnia - Święta Wojska Polskiego, w Kaplicy Matki Bożej odbędzie się uroczysty Apel Jasnogórski według ceremoniału wojskowego. Mają w nim wziąć udział m.in.: biskup polowy Józef Guzdek, a także dowódcy Polskich Sił Zbrojnych i Kompania Honorowa Wojska Polskiego. (PAP)