W związku ze Światowymi Dniami Młodzieży od 19 lipca do 9 sierpnia krakowski port lotniczy obsłużył około 40 tys. pasażerów - pielgrzymów i 208 dodatkowych operacji lotniczych - poinformowała w środę p.o. rzeczniczka Kraków Airport Monika Pabisek.

Ostatni lot czarterowy związany z ŚDM odbył się we wtorek do włoskiej Katanii.

Najwięcej dodatkowych samolotów z pielgrzymami - trzydzieści - odleciało z Balic 1 sierpnia. Tego dnia z infrastruktury lotniska skorzystała rekordowa liczba odlatujących i przylatujących pasażerów - ponad 22,5 tys. Ponad 20 tys. pasażerów obsłużono także 2 sierpnia.

"Tuż po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży dwukrotnie przekroczono rekordową liczbę 20 tys. obsłużonych pasażerów w ciągu jednego dnia. Nie byłoby to możliwe bez współpracy wszystkich służb na lotnisku, które stanęły na wysokości zadania" - podkreślił Radosław Włoszek, p.o. prezesa Kraków Airport.

Przed ŚDM najwięcej dodatkowych samolotów z pielgrzymami lotnisko przyjęło 25 i 26 lipca, było to w sumie 16 rejsów poza normalnym rozkładem lotów. Rekordowa liczba pasażerów przyleciała do Krakowa w niedzielę 24 lipca i dzień później – odpowiednio 10 tys. 312 i 10 tys. 453.

W czasie ŚDM na terenie lotniska pracowało 70 wolontariuszy z Polski, Słowacji, Litwy, Ukrainy, Kanady, Niemiec, Włoch, Rumunii, Malezji, Chorwacji i Wietnamu. Od 23 lipca do 3 sierpnia pracownicy punktów informacji oraz całodobowego Call Centre, pomogli ponad 19 tys. osobom. Rekord padł 1 sierpnia, kiedy to do punktu informacji zgłosiło się niemal 2,1 tys. osób, zadając średnio ponad 100 pytań w ciągu godziny.

Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym portem regionalnym. W sezonie letnim 2016 r. krakowskie lotnisko oferuje 70 połączeń regularnych do 62 portów w 18 krajach i współpracuje z 21 przewoźnikami, zrzeszonymi w 3 największych sojuszach lotniczych na świecie. Do końca roku planowane jest obsłużenie ok. 4,7 mln pasażerów. (PAP)