Eksperci z Portugalii spodziewają się, że udział młodych w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie pozwoli ożywić Kościół w tym iberyjskim kraju, a także poznać specyfikę katolickiej Polski.

"Krakowska impreza to dla wielu Portugalczyków, w tym również dla mnie, okazja, aby zobaczyć czym żyje polski Kościół" - powiedział PAP Antonio Marujo, czołowy portugalski dziennikarz, specjalizujący się w zagadnieniach religijnych. Zaznaczył, że dzięki Światowym Dniom Młodzieży po raz pierwszy był w Polsce.

Zdaniem dwukrotnego zdobywcy międzynarodowej nagrody Templetona dla dziennikarzy podejmujących problematykę religijną, w czasie ŚDM wielu młodym Portugalczykom - w tym także jemu - zależało na tym, by zobaczyć w Polsce miejsca ważne dla historii ludzkości i Kościoła. "Wśród nich jest obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, a także Wadowice, miejsce urodzin Jana Pawła II" - mówił Antonio Marujo.

Na okazję jaką krakowska impreza stwarzała dla młodych Portugalczyków w poznaniu Polski i jej Kościoła wskazuje również biskup Joaquim Mendes, przewodniczący działającego w portugalskim Episkopacie Krajowego Departamentu ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Razem z pięcioma innymi biskupami z tego kraju towarzyszył on grupie ponad 7000 młodych Portugalczyków w podróży do Krakowa. "Mam nadzieję, że podczas tej wyprawy dowiem się więcej o problemach współczesnego Kościoła na świecie, ale także zyskam prawdziwsze spojrzenie na życie naszej młodzieży” - powiedział biskup Joaquim Mendes przed wyjazdem do Polski.

Reklama

W portugalskiej opinii publicznej nie brak głosów, że wyjazd portugalskich biskupów i duchownych do Polski może pomóc w ożywieniu duszpasterstw młodzieży w tym iberyjskim kraju. Katolicka Agencja Ecclesia przypomniała, że podczas ubiegłorocznego spotkania portugalskich hierarchów z papieżem Franciszek zaapelował o dołożenie starań, aby powstrzymać proces masowego oddalania się od Kościoła młodzieży.

W ocenie Pedro Alvesa, muzykologa, odpowiedzialnego za nagranie portugalskiej wersji hymnu tegorocznych ŚDM, wyjazd do Krakowa to także okazja do zaczerpnięcia muzycznych inspiracji. "Znam nieco polską muzykę religijną i wiem, że jest ona bardzo urozmaicona. Słyszałem, że zespoły grające utwory z chrześcijańskim przesłaniem, szczególnie te dla młodzieży, zyskały dużą popularność ogółu społeczeństwa. Uważam, że to jedno z wyzwań dla portugalskich katolików" - powiedział PAP Carlos Alves.

Portugalski muzykolog nie ukrywa, że przystosowanie polskiej muzyki chrześcijańskiej do warunków portugalskich może być trudne. "W kwietniu podczas nagrania portugalskiej wersji hymnu ŚDM mieliśmy wiele problemów z zaadaptowaniem utworu do naszych warunków. Dobór portugalskich słów tak, aby pasowały do tej muzyki, nie był łatwy. Mieliśmy problemy, aby zachować prawidłowy rytm pieśni" - powiedział Alves.