Wietnamski premier Nguyen Xuan Phuc, ponownie wybrany we wtorek przez parlament na to stanowisko, zapowiedział, że będzie bronił suwerennych praw Wietnamu na Morzu Południowochińskim.

Wezwał wszystkie strony sporów terytorialnych na tym akwenie do przestrzegania prawa międzynarodowego i powstrzymania się przed dalszym komplikowaniem sytuacji.

"Musimy zdecydowanie bronić naszej niezależności, suwerenności i integralności terytorialnej, musimy być zdeterminowani bronić suwerenności Wietnamu na Morzu Wschodnim" - powiedział Phuc, używając wietnamskiej nazwy Morza Południowochińskiego.

12 lipca Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze w ramach rozpatrywania pozwu złożonego przez Filipiny uznał za bezzasadne roszczenia Chin do traktowania znacznej części Morza Południowochińskiego jako ich własnej strefy ekonomicznej.

Reklama

Orzeczenie Trybunału zaznacza, iż Chiny naruszyły tradycyjne filipińskie prawa połowowe w rejonie mielizny Scarborough Shoal oraz pogwałciły suwerenne prawa Filipin poprzez eksplorację złóż ropy i gazu na ławicy Reed Bank. Obie wspomniane formacje fizjograficzne wchodzą w skład archipelagu Spratly, do którego różnych części zgłaszają także roszczenia Wietnam, Malezja i Brunei.

Chiński rząd, który rości sobie prawa do ok. 85 proc. obszaru Morza Południowochińskiego, odrzucił orzeczenie trybunału. (PAP)

az/ ap/