Sąd w Zagrzebiu anulował wyrok komunistycznego wymiaru sprawiedliwości w b. Jugosławii, którym skazano abpa Alojzije Stepinaca na 16 lat więzienia za kolaborację z profaszystowskim, marionetkowym chorwackim reżimem Ante Pavelicia podczas II wojny światowej.

Już w 1992 roku parlament Chorwacji po rozpadzie Jugosławii ogłosił deklarację, w której potępił proces wytoczony przez władze komunistyczne Stepinacowi i uznanie go za zbrodniarza wojennego.

W 1952 r., w sześć lat po wyroku skazującym jugosłowiańskiego trybunału, papież Pius XII podniósł chorwackiego duchownego do godności kardynalskiej, a w 1998 r. został on beatyfikowany przez Jana Pawła II.

Obecnie trwa w Watykanie proces kanonizacyjny błogosławionego Alojzije Stepinaca.

Zaprotestowały przeciwko jego wdrożeniu Centrum Wiesenthala i Serbski Kościół Prawosławny.

Chorwacki parlament uznał w 1992 r., że proces przeciwko kard. Stepinacowi odbył się "z nakazu komunistycznej dyktatury w celu doprowadzenia do rozłamu w Kościele i oderwania chorwackich katolików od Rzymu i Watykanu".

Sąd Okręgowy w Zagrzebiu orzekł w piątek, że werdykt sądowy z 1946 r skazujący kard. Stepinaca jako kolaboranta i rzekomego sojusznika chorwackich ustaszy stanowił "brutalne pogwałcenie zasad prawa karnego, zarówno ówczesnego, jak obowiązującego obecnie".

Alojzije Stepinac został zwolniony z więzienia przez władze komunistyczne w 1951 roku i do śmierci w 1960 r. pozostawał w areszcie domowym.(PAP)

ik/ kar/