Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka jeszcze we wtorek ponownie ma omówić projekt nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS - powiedział PAP jej przewodniczący Stanisław Piotrowicz (PiS). Powodem tego jest - jak wyjaśnił - wycofanie projektu autorstwa KOD.

"Dotychczasowe prace zostały uznane za niebyłe, zaczynamy od podstaw. Dotychczasowe sprawozdanie komisji bazowało na czterech projektach i finałem prac komisji był jeden projekt. KOD wycofał swój projekt, a był on uwzględniony w sprawozdaniu komisji" - powiedział Piotrowicz. Dlatego, jak zaznaczył, konieczne jest ponowne procedowanie projektu autorstwa PiS - już bez propozycji KOD.

Sejm we wtorek przeprowadził drugie czytanie projektu nowej ustawy o TK - powstałego po rozpatrzeniu projektów PiS, PSL, Kukiz'15 oraz obywatelskiego projektu zgłoszonego przez KOD. Za bazowy projekt jeszcze podczas prac podkomisji uznano propozycje PiS. W drugim czytaniu swój projekt wycofał KOD.

We wtorek po południu komisja sprawiedliwości i praw człowieka miała zaopiniować 28 poprawek zgłoszonych do projektu nowej ustawy o TK. Posiedzenie komisji przełożono jednak na godz. 20.

Pytany o projekty nowelizacji ustawy o TK autorstwa Kukiz'15 i PSL Piotrowicz odpowiedział, że "one pozostaną". "Zobaczymy, jaki będzie ich dalszy los. Będziemy pracować na projekcie PiS, bo on jest kompleksowy" - zaznaczył.

Dodał, że nie ma konieczności ponownego pierwszego czytania projektu PiS na plenarnym posiedzeniu Sejmu. "To czytanie mamy za sobą, tam każdy projekt był prezentowany oddzielnie" - wskazał.