W najbliższych dniach będzie gotowy projekt ustawy zakładający obniżenie b. funkcjonariuszom SB emerytur do maksymalnie 2100 zł - zapowiedział w środę minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

Podczas konferencji prasowej w miejscowości Łyse na Kurpiach Błaszczak powiedział, że będzie to projekt rządowy; szacunkowo będzie dotyczył ok. 12 tys. osób.

"Zakłada on obniżenie emerytur funkcjonariuszom SB. (...) Najwyższa emerytura byłych funkcjonariuszy SB nie będzie przekraczała średniej emerytury z powszechnego systemu ubezpieczeń, czyli nie będzie przekraczała 2100 zł. Dziś średnia emerytura w tych przypadkach przekracza o ponad 1 tys. to kryterium" - poinformował minister Błaszczak i dodał, że na wypłacaniu byłym funkcjonariuszom SB niższych emerytur "budżet państwa zaoszczędzi rocznie ćwierć miliona zł".

Według ministra projekt będzie "gotowy lada dzień" i wtedy trafi do uzgodnień międzyresortowych. "Nie sądzę, żeby ten projekt wzbudzał jakiekolwiek protesty" - ocenił szef MSWiA i dodał, że ma nadzieję, że parlament także "bez zbędnej zwłoki" przegłosuje tę ustawę.

"Ja uważam, że jest on wyrazem sprawiedliwości, nie sądzę, żeby ta ustawa wzbudzała jakiekolwiek zastrzeżenia" - ocenił Mariusz Błaszczak.

Minister doprecyzował, że ustawa będzie dotyczyć byłych funkcjonariuszy SB. "Ale np. jeśli milicjant był w SB, to jego także ta ustawa obejmie" - powiedział. (PAP)