W czasie przedłużonej o 48 godzin rejestracji ponad 433 tysiące Brytyjczyków zapisało się do udziału w referendum 23 czerwca na temat dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej - poinformowała w piątek kancelaria premiera Davida Camerona.

Rejestrację przedłużono do północy z czwartku na piątek ze względu na awarię systemu rejestracji wyborców; początkowy termin upływał o północy z wtorku na środę.

Jak sprecyzowała rzeczniczka Camerona, w wyniku wydłużenia terminu łączna liczba zapisów w ostatnim tygodniu rejestracji wzrosła do 1,5 miliona. Na razie nie podano, ile w sumie zarejestrowało się osób.

Według brytyjskich mediów zarządzany przez kancelarię premiera serwis przestał działać we wtorek późnym wieczorem, uniemożliwiając wpis do rejestru wyborców dziesiątkom tysięcy ludzi, którzy zostawili to na ostatnią chwilę.

Według ekspertów o wyniku referendum zdecyduje frekwencja; im będzie niższa, tym mocniejszy będzie obóz zwolenników wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, gdyż tworzy go elektorat bardziej zdyscyplinowany i zdecydowany głosować.