Rejestracja wyborców przed referendum w sprawie dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej zostanie przedłużona do północy 9 czerwca - poinformował w środę na Twitterze rząd. W czwartek ma się odbyć w tej sprawie głosowanie w parlamencie.

"Sądzimy, że właściwe jest przedłużenie rejestracji do północy w czwartek 9 czerwca, aby dać czas osobom, które nie mogły tego uczynić" - głosi komunikat.

Jest to rezultat awarii systemu rejestracji wyborców przed referendum 23 czerwca; początkowy termin upływał o północy z wtorku na środę.

Według brytyjskich mediów zarządzany przez kancelarię premiera serwis przestał działać we wtorek późnym wieczorem, uniemożliwiając spóźnialskim wpis do rejestru wyborców.

Najbardziej prawdopodobną przyczyną awarii jest niewystarczająca wydajność serwerów, które zablokowały się po wieczornej dyskusji telewizyjnej z udziałem szefa rządu Davida Camerona i lidera eurosceptycznej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) Nigela Farage'a.

To druga wpadka związana z rejestracją wyborców w toku kampanii przed referendum. W ubiegłym tygodniu media informowały, że ponad 3 tys. nieuprawnionych wyborców - obywateli państw Unii Europejskiej, którzy nie mają brytyjskiego obywatelstwa - otrzymało karty do głosowania korespondencyjnego. Brytyjska komisja wyborcza zapowiedziała, że ich głosy będą anulowane. (PAP)

ksaj/ mc/