We wtorek ok. godz. 14.30 rozpoczęły się rozmowy dyrekcji CZD ze strajkującymi pielęgniarkami. Wcześniej przed resortem zdrowia odbyła się pikieta poparcia dla protestujących. W środę w Sejmie rząd przedstawić ma informację o sytuacji w szpitalu.

W poniedziałek wieczorem informowano, że udało się wspólnie wypracować projekt porozumienia, który obejmuje "wszystkie aspekty poruszane podczas dotychczasowych negocjacji". Wtorkowe rozmowy, które rozpoczęły się ok. godz. 14.30, nie przyniosły jednak dotychczas przełomu.

Strajk w Instytucie "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" trwa od ponad dwóch tygodni. We wtorek przed południem przewodnicząca protestujących pielęgniarek Magdalena Nasiłowska mówiła, że jest "coraz większy nacisk i szykanowanie koleżanek", żeby przerwały strajk.

"My nie odeszliśmy całkowicie od dzieci. Jedna pielęgniarka została, została pielęgniarka oddziałowa i pielęgniarka odcinkowa. Jedna pielęgniarka zeszła z dyżurów. Więc dalej normalnie pracujemy. A tak sobie wcześniej życzyła dyrekcja, żeby w tak okrojonym składzie bez strajku pracować. (...) Nie został żaden oddział zamknięty" - mówiła Nasiłowska.

W poniedziałek dyrektor CZD poinformowała o zamknięciu czterech oddziałów, w których nie ma już pacjentów, i skierowaniu pracowników tam, gdzie wciąż leczone są dzieci.

Nasiłowska mówiła, że we wtorek o godz. 11 w CZD było 438 pacjentów. "Więcej niż wczoraj, bo wczoraj było 318. Czyli nie jest prawdą to, co jest przekazywane w tej chwili do mediów, że CZD nie pracuje. Pracuje, coraz więcej pacjentów jest przyjmowanych, są wykonywane wszystkie zabiegi, które są niezbędne w ratowaniu życia" - przekonywała.

Strajkujące pielęgniarki wspierały koleżanki z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych z woj. świętokrzyskiego i opolskiego, które we wtorek przyjechały do CZD. Związek zwraca uwagę, że minimalne normy zatrudnienia pielęgniarek nie gwarantują bezpieczeństwa pacjentów, ale służą określaniu najniższego dopuszczalnego poziomu ich zatrudnienia, nieodzwierciedlającego faktycznych potrzeb; tak jest m.in. w Centrum Zdrowia Dziecka.

„Chcemy, by przy kontraktowaniu procedur medycznych było jasno określone, ilu potrzeba lekarzy, ile pielęgniarek. Wtedy nie byłoby tego, co jest teraz, że nie ma kasy i zatrudnia się jedną pielęgniarkę na oddział albo jedną na dwa oddziały, bo i takie są sytuacje” – mówiła Izabella Szczepaniak z Zarządu Krajowego OZZPiP.

Na kwestię niewystarczającej liczby pielęgniarek na oddziałach polskich szpitali zwracali również uwagę uczestnicy pikiety przed Ministerstwem Zdrowia, którą zorganizowano we wtorek, by wyrazić poparcie dla strajkujących pielęgniarek. Jej uczestnicy domagali się m.in. ustawowego uregulowania norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych, które będą niezależne od decyzji dyrektorów szpitali, wskazywali, że liczba pielęgniarek z roku na roku spada, chętnych do podejmowania pracy w zawodzie brak, za dwa lata będą największe szczyty odejść pielęgniarek, bo duża część osiągnie wiek emerytalny.

Uczestnicy kilkudziesięcioosobowej pikiety trzymali transparenty m.in. z napisami: „Zdrowie prawem nie towarem”, „Najpierw ludzie, potem zyski”, „Solidarni z pielęgniarkami”. Część osób miała koszulki z napisem „Popieram pielęgniarki z CZD”. Skandowano: „Jesteśmy z wami”, „Dzisiaj wy, jutro my”, „Godne płace pielęgniarek”. Zbierano podpisy pod petycją do ministra Konstantego Radziwiłła o zapewnienie bezpieczeństwa w opiece nad pacjentem. „Tylko odpowiednia do stanu chorych i ich potrzeb liczba pielęgniarek i położnych zagwarantuje opiekę na właściwym i profesjonalnym poziomie” – wskazano w niej.

Pikietujących wspierali członkowie kilku partii i organizacji politycznych, m.in. SLD oraz Partii Razem. "Szkoda, że ten wiec bardziej okazał się polityczny niż merytoryczny. Sami przedstawiciele pielęgniarek mogli być tym zaskoczeni" - oceniła pikietę rzeczniczka resortu zdrowia Milena Kruszewska.

W środę w Sejmie premier Beata Szydło przedstawić ma informację o sytuacji w CZD. Debatę zaplanowano na godz. 9.15.

Ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego dr Stanisław Maksymowicz przekonuje, że niepokoje w środowisku pielęgniarek nie są zjawiskiem nowym, a stałym - związane są z niskimi zarobkami, o których więcej zaczyna się mówić w kontekście podnoszonych wynagrodzeń lekarzy.

"Niepokój jest obecny w całym kraju. Oczy wszystkich pielęgniarek są zwrócone na CZD, na pewno niektóre myślą krytycznie o odejściu od łóżek, ale z drugiej strony mają pewną nadzieję. Jeżeli minister zdrowia zdecyduje się na jakieś kroki, to uruchomi ogromną lawinę żądań. Pewnie dlatego tak ostrożnie, wręcz krytycznie, wypowiada się na ten temat. Sztab medialny rządu podkreśla odejście od łóżek, ale te kobiety mają dalej prawo, aby pokazywać swoje niezadowolenie i walczyć o swoje prawa" - zauważył.