Zwiększenie nadzoru ministra rolnictwa nad obrotem nieruchomościami rolnymi, stanowiącymi własność skarbu państwa - zakłada projekt nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, autorstwa Kukiz'15, złożony do marszałka Sejmu.

Szef sejmowej komisji rolnictwa Jarosław Sachajko (Kukiz'15) powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie, że projekt nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi skarbu państwa, ma na celu m.in. wyeliminowanie możliwości nadużyć i niegospodarności.

"Nasza propozycja ma zwiększyć nadzór ministra rolnictwa nad sprzedażą (nieruchomości rolnych), w tej chwili prezes Agencji może sprzedać ziemię, a minister rolnictwa nic o tym nie musi wiedzieć" - powiedział Sachajko. Jak dodał, chodzi o bardzo duży majątek publiczny, dlatego minister rolnictwa musi wziąć polityczną odpowiedzialność za to, robi prezes Agencji.

"Nie może być tak, że prezes Agencji sprzeda (nieruchomość rolną), a minister powie, że nic nie wiedział" - zaznaczył Sachajko.

Dlatego - wyjaśnił poseł Kukiz'15 - zgodnie z projektem nowelizacji każda sprzedaż nieruchomości rolnych, stanowiących własność Skarbu Państwa, będzie wymagała akceptacji ministra rolnictwa.

Poseł Norbert Kaczmarczyk (Kukiz'15) przekonywał, że polska ziemia to wartość nadrzędna, "coś, czego nie można przeliczyć na żadne pieniądze". "Minister rolnictwa musi mieć nadzór nad tym, co robi Agencja Nieruchomości Rolnych, musi wiedzieć, co się tam dzieje, za jakie kwoty jest sprzedawana ziemia i czy nie dochodzi tam do nadużyć. Minister rolnictwa musi brać za to pełną odpowiedzialność" - podkreślił.

Kaczmarczyk zapewniał, że zmiany proponowane przez Kukiz'15 wychodzą naprzeciw oczekiwaniom obywateli i rolników.

Według autorów zmian, minister rolnictwa ma obecnie niewielkie kompetencje nadzorcze w stosunku do Agencji Nieruchomości Rolnych, która jest właścicielem dużej części nieruchomości, a także składników pozostałych po likwidacji PGR-ów. Ich zdaniem, Agencja ma dużą samodzielność w zakresie gospodarowania i dysponowania mieniem skarbu państwa, a nie jest kontrolowana pod kątem gospodarności czy celowości podejmowanych działań.

Posłowie Kukiz'15 podkreślają też, że obecnie obowiązujące zapisy ustawowe, przeczą jednemu z głównych postulatów Kukiz'15 - czyli transparentności i odpowiedzialności władzy za podejmowane decyzje.

Autorzy zmian zauważają, że w obecnym stanie prawnym, może wydarzyć się sytuacja, że prezes Agencji wyda zgodę na sprzedaż nieruchomości bez powiadomienia ministra rolnictwa. Proponowane zmiany - przekonują posłowie Kukiz'15 - usuwają tę wadę, ponieważ minister będzie mógł odmówić wyrażenia zgody na dokonanie przez Agencję czynności sprzecznej z interesem państwa i zasadami prawidłowej gospodarki gruntami rolnymi. (PAP)