Biden pogratulował Ukraińcom mianowania nowego prokuratora generalnego, którym dzień wcześniej został były szef MSW Jurij Łucenko, i zapowiedział, że w najbliższym czasie Ukraina i Stany Zjednoczone podpiszą porozumienie w sprawie wydzielenia władzom w Kijowie trzeciej transzy gwarancji kredytowych o wartości 1 mld USD. Wiceprezydent USA wskazał, że jego kraj nadal będzie wspierał Ukrainę w reformach i walce z korupcją.

Biden i Poroszenko podsumowali wyniki niedawnego spotkania ministrów spraw zagranicznych czwórki normandzkiej, czyli Ukrainy, Niemiec, Francji i Rosji, w sprawie Donbasu. Ukraiński prezydent ponownie podkreślił, że priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa w rejonie konfliktu, by mógł on być rozwiązany drogą polityczną.

"W tym kontekście prezydent Ukrainy i wiceprezydent USA podkreślili wagę rozmieszczenia na terytoriach okupowanych misji policyjnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie" – przekazano w komunikacie.

Według administracji Poroszenki politycy "skoordynowali" także stanowiska w sprawie konsolidacji międzynarodowych nacisków na Rosję, w tym poprzez sankcje, w celu deeskalacji sytuacji w Donbasie. Ma to być omawiane za dwa tygodnie, podczas szczytu G7 w Japonii.(PAP)