W Stalowej Woli (Podkarpackie) w przyszłym tygodniu rozpocznie się przebudowa jednego z najważniejszych skrzyżowań w mieście - ulic Solidarności, Ofiar Katynia i Mickiewicza. Inwestycja kosztować będzie blisko 3,8 mln zł. Prace zakończyć się mają jesienią br.

Jak poinformowała Agnieszka Kotela z firmy Skanska, która wykona inwestycję, zamiast niebezpiecznego skrzyżowania, które jest obecnie powstanie dwupasmowe rondo turbinowe. „Będzie bardziej komfortowo, ale przede wszystkim – bezpieczniej” - podkreśliła. Jak dodała dzięki rondu znikną, tworzące się w godzinach szczytu korki.

Skrzyżowanie ulic: Ofiar Katynia, Mickiewicza i Solidarności to ważny węzeł w układzie komunikacyjnym Stalowej Woli. Ułatwia dojazd m.in. do centrum miasta, osiedla Hutnik oraz terenów Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Oprócz samej budowy ronda w ramach inwestycji przebudowany zostanie również odcinek ul. Solidarności. Pojawią się zjazdy do działek dla obecnych i przyszłych inwestorów. Prace obejmą także m.in. budowę kanalizacji deszczowej, sanitarnej, oświetlenia ulicznego oraz niezbędne roboty związane z przebudową infrastruktury technicznej kolidującej z inwestycją.

Jak wyjaśniła Kotela, rondo turbinowe jest zaprojektowane w taki sposób, aby tory jazdy pojazdów znajdujących się na zewnętrznym i wewnętrznym pasie ruchu nie przecinały się. Rozwiązanie to pozwala pojazdom kierować się na odpowiednie wyloty ronda, co zmniejsza ryzyko kolizji.

Budowa ronda będzie podzielona na dwa etapy. Pierwszy rozpocznie się w przyszły czwartek, wówczas zamknięty zostanie odcinek ul. Solidarności, w miejscy gdzie powstanie rondo. Kierowcy będą mogli skorzystać z objazdu, który będzie prowadzić ulicą COP lub przez osiedle Energetyków. Utrudnienia potrwają cztery miesiące.

Drugi etap prac obejmie roboty na ulicach: Solidarności, Mickiewicza i Ofiar Katynia. O dokładnych objazdach wykonawca będzie informować na bieżąco. (PAP)