Światowe Dni Młodzieży rozpoczną się 26 lipca w Krakowie; od 27 do 31 lipca będzie w nich brał udział papież Franciszek. Według szacunków różnych służb do Polski może przyjechać nawet 2-3 mln ludzi z całego świata.

"Od wielu miesięcy staramy się przygotować do zabezpieczenia tych wydarzeń, tak aby uczestnicy Światowych Dni Młodzieży byli w Polsce bezpieczni i czuli się tutaj dobrze. Poziom przygotowań policji na dzień dzisiejszy daje wysoką gwarancję zapewnienia bezpieczeństwa" - podkreślił w rozmowie z PAP Szymczyk.

Nowy szef policji przyznał, że największym wyzwaniem są kwestie związane z zagrożeniem terrorystycznym. "W tym zakresie bardzo intensywnie współpracujemy z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a także z innymi służbami, aby to zagrożenie niwelować lub maksymalnie ograniczyć. Zapewnienie bezpieczeństwa to w tej chwili główny kierunek naszych działań" - powiedział Szymczyk.

Reklama

Przed ŚDM policja współpracuje m.in. z Żandarmerią Watykańską, której przedstawiciele pod koniec kwietnia po raz kolejny odwiedzą Polskę. Z nieoficjalnych informacji PAP zbliżonych do MSWiA wynika, że polskie i watykańskie służby przeprowadzą rekonesans miejsc, które odwiedzi papież Franciszek. "To będzie bardzo ważna wizyta, podczas której będziemy jeszcze dopracowywać ostatnie szczegóły" - powiedział szef KGP.

Podkreślił, że to organizator - czyli strona kościelna - podejmuje decyzje co do lokalizacji wydarzeń podczas ŚDM. "Nie mamy na to wpływu. Oczywiście przekazujemy swoje opinie. Opracowujemy plany ewakuacji z miejsc, gdzie te imprezy będą się odbywały. Bardzo istotny obszar naszego działania związany jest z przyjazdem i pobytem w Polsce VIP-ów" - powiedział komendant.

W związku z tym na czas ŚDM do trzech garnizonów - małopolskiego, śląskiego i stołecznego - zostaną skierowani dodatkowi policjanci z innych województw. Chodzi m.in. o funkcjonariuszy prewencji, ruchu drogowego oraz kryminalnych. "Z oczywistych względów nie chciałbym mówić o liczbach funkcjonariuszy, którzy będą skierowani do wsparcia tych trzech województw" - powiedział Szymczyk.

Komendant poinformował, że policja wnioskowała także o wprowadzenie różnych ograniczeń podczas ŚDM. Chodzi m.in. o zakaz noszenia broni, zakaz przewożenia materiałów wybuchowych i środków niebezpiecznych. "Myślimy także o kwestii przewozu paliw w cysternach oraz o stacjach benzynowych w pobliżu, ale tutaj nie zapadły jeszcze wiążące ustalenia" - zastrzegł Szymczyk.

Podczas ŚDM na ulicach pojawią się wspólne patrole policjantów i funkcjonariuszy Żandarmerii Wojskowej. "Będziemy mieli także wsparcie żołnierzy i strażaków. Tych zadań jest bardzo dużo" - powiedział Szymczyk.

Policja przygotowuje specjalne informatory i poradniki dla uczestników ŚDM zawierające podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa, a także wykaz numerów alarmowych. "Funkcjonariusze są także zaangażowani w szkolenia wolontariuszy, którzy będą się opiekowali grupami pielgrzymów. Mamy też wielu policjantów, którzy świetnie posługują się językami obcymi. Chcemy takich ludzi w naszych szeregach wykorzystać w trakcie Światowych Dni Młodzieży, by przełamać te bariery komunikacyjne" - powiedział komendant główny policji.

Grzegorz Dyjak, Patrycja Rojek-Socha (PAP)