Sprawa kradzieży eksponatów z Ministerstwa Klimatu i Środowiska została zgłoszona na policję 8 listopada. Nie informujemy o szczegółach z uwagi na dobro postępowania prokuratury - podało MKiŚ w związku z doniesieniami Radia ZET, że w resorcie włamano się do gablot z przedmiotami z kości słoniowej.

Radio ZET w poniedziałek napisało, że w Ministerstwie Klimatu i Środowiska ostatnich tygodniach doszło do włamania do gablot z cennymi przedmiotami z kości słoniowej. O sprawie zaginięcia eksponatów dziennikarzy poinformowali pracownicy ministerstwa.

"Chodzi o okazy, które miały zostać przejęte przez służbę celną od pasażerów, przede wszystkim z polskich lotnisk. Wystawa składała się z nielegalnie wwiezionych do Polski towarów, zakazanych w przewozie międzynarodowym według Konwencji Waszyngtońskiej – CITES. Zdaniem naszych źródeł w gablotach na trzecim piętrze resortu przy ulicy Wawelskiej w Warszawie wystawiono między innymi figurki z kości słoniowej i kły słoni afrykańskich" - podało Radio ZET.

Do tych informacji MKiŚ odniosło się na platformie X (dawniej Twitter). Resort poinformował, że 8 listopada br. sprawa została zgłoszona na policję.

"Z uwagi na dobro prowadzonego przez prokuraturę postępowania, MKiŚ nie może udzielać dalszych szczegółowych informacji w przedmiotowej sprawie" - podkreśliło ministerstwo.

"Informujemy, że w zabezpieczonych gablotach od ponad dziesięciu lat prezentowane były przedmioty przejęte podczas kontroli celnych i udostępnione w budynku MKiŚ do celów edukacyjnych" - wyjaśnił resort.(PAP)

agzi/ jann/