Jest nowa propozycja dotycząca maksymalnego, 7-letniego ograniczenia zasiłków dla obywateli unijnych krajów, którzy przyjadą pracować do Wielkiej Brytanii. Takie są nieoficjalne informacje Polskiego Radia z unijnego szczytu w Brukseli. To nieznacznie więcej, niż chciała Polska, ale o wiele krócej niż domaga się Wielka Brytania.

Postulat ograniczenia zasiłków dla pracowników jest jedną ze spraw, którą próbują uzgodnić europejscy przywódcy w ramach kompromisu z Londynem. Te ograniczenia nie będą dotyczyć sporej grupy Polaków już pracujących na Wyspach, ale tych nowo przybyłych.

Najnowsza propozycja jest taka, że ograniczenia w wypłatach zasiłków mają obowiązywać przez 7 lat. Brytyjski premier David Cameron nie zamierza jednak odstąpić od swojego postulatu i chce wprowadzić 13-letnie ograniczenia. Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański nie chciał potwierdzić, jak długi okres znalazł się w nowej propozycji, choć przyznał, że jest to zbieżne z polskim postulatem. „Oczekiwania, aby mechanizm trwał bardzo długo, nie zyskają poparcia. Rozmawiamy dziś o takich okresach, które są znacznie bliżej polskiego stanowiska” - dodał wiceszef MSZ.

Polska wraz z krajami Grupy Wyszehradzkiej, ale także między innymi z Hiszpanią, zabiegała o jak najkrótsze ograniczenia, maksymalnie na 5 lat.