Migracje i kwestia brytyjska w Unii Europejskiej - to najważniejsze tematy spotkania Beaty Szydło z kanclerz Angelą Merkel w Berlinie. Rozmawiano także o lipcowym szczycie NATO i o unii energetycznej.

Beata Szydło i Angela Merkel zgodziły się, że zrobią wszystko, aby Wielka Brytania pozostała w Unii Europejskiej. Polska premier zaznaczyła, że zabiegają o to wszystkie państwa Wspólnoty, które chcą, aby premier David Cameron miał argumenty przekonujące Brytyjczyków do Unii.

Drugim tematem rozmów była migracja. Angela Merkel powiedziała, że jest to jedno z największych wyzwań dla Unii Europejskiej. Berlin jest gotów wspólnie z Polską realizować projekty humanitarne w Syrii i w Jordanii, polegające na budowie szpitala czy szkoły. Potwierdziła to premier Beata Szydło, która podkreśliła, że będzie to dobry dowód współpracy obydwu państwa, a także przykład, jak powinny działać kraje Unii rozwiązując kryzys migracyjny.

Kanclerz Angela Merkel zaznaczyła, że rozmawiano także o znalezieniu sposobów na wzmocnienie ochrony granic zewnętrznych Unii. Merkel powiedziała, że dobrze, iż Polska jest gotowa przyjąć pewną liczbę migrantów.

Reklama

Szefowe rządów rozmawiały też o stosunkach polsko-niemieckich. W czerwcu przypada 25. rocznica podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie i współpracy. Angela Merkel podkreślała, że to szczególny rok dla relacji pomiędzy Berlinem a Warszawą. Z tej okazji 17 czerwca spotkają się prezydenci Polski i Niemiec, a Angela Merkel i Beata Szydło będą rozmawiać w ramach polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych.

Także premier Beata Szydło podkreślała, że Polskę i Niemcy łączą dobrosąsiedzkie relacje, które są ważne nie tylko dla obydwu stolic, ale także dla Wspólnoty. "Silne Niemcy i silna Polska to jest gwarancja silnej Unii Europejskiej" - dodała premier informując, że zaprosiła niemiecką kanclerz, by złożyła wizytę w Polsce.

Podczas spotkania była też mowa o znalezieniu sposobów na wzmocnienie ochrony zewnętrznych granic Unii Europejskiej. Szefowe rządów wymieniły także opinie na temat mającego się odbyć w lipcu w Warszawie szczytu NATO, projektu unii energetycznej oraz planowanej budowy drugiej nitki Gazociągu Północnego. Te kwestie - podkreślały - będą jeszcze przedmiotem rozmowy.

Później Beata Szydło wygłosiła w Fundacji Koerbera wykład. Podkreślała, że nie można dopuścić do zniweczenia idei Unii Europejskiej. Premier zaznaczyła, że należy budować Europę ojczyzn, gdzie będzie się liczył głos wszystkich państw Wspólnoty. "Historia powinna nas uczyć, że nie narzucone reguły, a szacunek i zrozumienie najlepiej jednoczą państwa i narody" - zaznaczyła Beata Szydło. Podkreśliła, że dla bezpieczeństwa Unii bardzo ważny jest pokój na Ukrainie.