Siły Sojuszu miałyby pomóc w powstrzymaniu przemytników wysyłających kolejne łodzie z uchodźcami. Takie ustalenia zapadły podczas rozmów Angeli Merkel z premierem Turcji Ahmetem Davutoglu.

Podczas najbliższego spotkania ministrów obrony NATO zostanie poruszony temat Syrii. Niemcy i Turcją chcą, aby sojusz rozważył, czy i w jakim stopniu Sojusz może pomóc wesprzeć Frontex oraz tureckie straże graniczne. Zarówno kanclerz Niemiec, jak turecki premier zapowiedzieli, że służby policyjne w obydwu państwach podejmą bardziej intensywną współpracę w celu powstrzymania nielegalnej migracji i przemytu ludzi.

Według danych Międzynarodowej Organizacji do spraw Migracji w styczniu na Morzu Śródziemnym utonęło 360 osób, które próbowały przedostać się do Europy.

W listopadzie Unia Europejska uznała, że najbardziej skutecznym sposobem powstrzymania masowej migracji z Bliskiego Wschodu jest pomoc Turcji. Rząd w Ankarze stawia jednak warunki. Dlatego Unia Europejska chce przekazać Turcji trzy miliardy euro pomocy, która ma zostać wykorzystana na poprawę warunków bytowych w obozach dla uchodźców.

Reklama