Rzecznik rządu zdumiony inicjatywą Platformy Obywatelskiej, która złożyła w Sejmie własny projekt ustawy 500 Plus. "Oczy przecieram ze zdumienia, że Platforma się obudziła" - mówił rzecznik w Sejmie.

Jego zdaniem Platforma dopiero po ośmiu latach dostrzegła realne problemy Polaków i zauważyła, że doprowadziła do ruiny budżety domowe wielu polskich rodzin. Powiedział, że rząd przyjrzy się propozycjom PO, choć podchodzi do nich z dużą ostrożnością. Zdaniem Rafała Bochenka projekt przedstawiony przez rząd realizuje zapowiedź PiS z kampanii wyborczej "500 złotych na każde dziecko", choć w przypadku pierwszego dziecka w rodzinie jest to uwarunkowane kryterium dochodowym.

"Jest to program prodemograficzny, nam zależy na tym żeby we wszystkich polskich rodzinach rodziło się jak najwięcej dzieci" - powiedział rzecznik rządu. Dodał, że zapewne trzeba będzie podjąć jeszcze kolejne działania aby zapewnić w Polsce właściwy poziom zastępowalności pokoleń.

Bochenek podkreślił, że program Rodzina 500 Plus obejmie trzy i pół miliona dzieci. W myśl propozycji PO 500 złotych przysługiwało by na każde dziecko w rodzinie. Platforma proponuje, by pieniądze od 1 lipca wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.