Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska twierdzi, że nie ma obaw co do sprawnej realizacji programu Rodzina 500 Plus. Pierwsze czytanie projektu ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci odbędzie się w najbliższy wtorek w Sejmie. Minister zapewniła dziś na spotkaniu z samorządowcami w Nysie, że ustawa wejdzie w życie w kwietniu. Wyjaśniła, że w budżecie zapewnione są środki na realizację programu w wysokości ponad 17 miliardów złotych.

Minister Rafalska tłumaczyła dlaczego wypłata 500 złotych na pierwsze dziecko uzależniona będzie od kryterium dochodowego, zaś od drugiego dziecka dochód rodziców nie będzie brany pod uwagę. Podkreśliła, że chodzi przede wszystkim o to, by poprawiła się dzietność polskich rodzin. Obecnie dominuje model rodziny z jednym dzieckiem. Stąd propozycja wypłaty 500 złotych na każde drugie i kolejne dziecko. Rozumiejąc jednak, że w niektórych rodzinach z jednym dzieckiem sytuacja jest trudna rząd proponuje też pomoc na pierwsze dziecko, gdy dochód nie przekracza 800 złotych i 1200 złotych w przypadku dziecka niepełnosprawnego.

Minister wyraziła przekonanie, że samorządy poradzą sobie w sprawnym przeprowadzeniu operacji wprowadzenia w życie programu "Rodzina 500 Plus". Dodała, że jej resort włączy się też w szkolenia dla osób, które będą organizować i przeprowadzać wypłatę.

Programem objętych ma zostać ponad 2 miliony 700 tysięcy rodzin.