Zmiany dotyczące praw socjalnych nie obejmą osób obecnie legalnie zatrudnionych w Wielkiej Brytanii - poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek. Po rozmowie premier Beaty Szydło z premierem Davidem Cameronem rzecznik spotkał się w Sejmie z dziennikarzami.

"Jeżeli jakiekolwiek rozstrzygnięcia zapadną w trakcie Rady Europejskiej to na pewno nie będą one dotyczyły tych osób, które legalnie pracują już w Wielkiej Brytanii" - powiedział Bochenek. Dodał, że takich pracowników jest już ponad 700 tysięcy.

Zdaniem rzecznika polskiego rządu między premierami nie było różnicy zdań także w kwestii kompetencji organów Unii Europejskiej. Powiedział on, że premier Cameron i premier Beata Szydło zgodzili się, że należy wrócić do korzeni Unii Europejskiej. "Oznacza to, że najważniejsze decyzje dotyczące państw członkowskich powinny zapadać w ich parlamentach, a tylko te kwestie, które nie mogą być rozstrzygnięte w ramach krajów członkowskich Unii Europejskiej powinny być przekazywane organom i instytucjom unijnym" - wyjaśnił rzecznik.

Podczas wizyty w Warszawie David Cameron spotkał się także z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Premier Wielkiej Brytanii odwiedził Polskę po przedstawieniu oficjalnej propozycji tak zwanego pakietu brytyjskiego przez przewodniczącego Rady Europejskiej. Szczyt Rady w tej sprawie zaplanowano na 18 i 19 lutego.