Jarosław Kaczyński usatysfakcjonowany po spotkaniu z premier Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem. Szef PiS podkreślił, że Polska uzyskała korzystne rozwiązania w kwestii świadczeń socjalnych dla naszych obywateli mieszkających na Wyspach. To jeden z punktów projektu porozumienia Londynu z Unią Europejską w sprawie dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii we Wspólnocie.

Lider PiS i premier Cameron spotkali się w Warszawie. Po kilkudziesięciominutowej rozmowie z szefem brytyjskiego rządu Jarosław Kaczyński powiedział dziennikarzom, że ograniczenia w wypłacie świadczeń socjalnych nie dotkną Polaków, którzy już przebywają na Wyspach Brytyjskich. "Pełne zabezpieczenie tych wszystkich, którzy już są w Wielkiej Brytanii, ale także i to, że ci, którzy mają dzieci w Polsce będą w dalszym ciągu otrzymywali świadczenia. One może będą indeksowane, ale w każdym razie będą otrzymywali" - powiedział szef partii rządzącej.

Prezes PiS dodał, że podobne inicjatywy w zakresie prawa pracy będą wymagały zgody Unii. "Wszelkiego rodzaju ograniczenia będą mogły być podjęte tylko i wyłącznie na podstawie decyzji władz Unii Europejskiej, a więc z polskim udziałem. To nie będzie arbitralnie przez jeden kraj narzucane, będą ograniczone w czasie i że będą dotyczyły tylko kwestii związanych z dodatkami do pracy. Natomiast wszystkie inne kwestie związane z pomocą społeczną będą w dalszym ciągu funkcjonowały" - oświadczył Jarosław Kaczyński.
Jak dodawał, rozmowa z Davidem Cameronem dotyczyła również wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Szef PiS stwierdził też, że Polska uzyskała pełne zrozumienie ze strony brytyjskiej w związku z - jak mówił - atakami na rząd i oskarżeniami o zagrożenie demokracji. "Jesteśmy też bardzo usatysfakcjonowani jeżeli chodzi o gotowość do współpracy w tych wszystkich dziedzinach związanych z polskim bezpieczeństwem. A także z tą niesłychaną uzurpacją z jaką mamy do czynienia w tej chwili ze strony niektórych elementów Brukseli. Niestety źródło tego jest w Polsce, to bardzo niepatriotyczna postawa" - przekonywał Jarosław Kaczyński.

Wcześniej David Cameron spotkał się z premier Beatą Szydło. Szefowa rządu zapewniła, że Polsce zależy na pozostaniu Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.
Beata Szydło dodała, że we wzajemnych relacjach są jednak tematy wymagające doprecyzowania. Chodzi przede wszystkim o prawa socjalne dla mieszkających w Wielkiej Brytanii Polaków. Beata Szydło zwróciła uwagę, że jest ich tam ponad milion. Premier wyjaśniła, że chce, żeby mieli takie same warunki i szanse na rozwój zawodowy, jak obywatele Wielkiej Brytanii.

Wizyta Davida Camerona w Warszawie odbywa się z inicjatywy strony brytyjskiej, krótko po przedstawieniu oficjalnej propozycji tak zwanego pakietu brytyjskiego przez przewodniczącego Rady Europejskiej. Szczyt Rady w tej sprawie zaplanowano na 18 i 19 lutego.